Umowę na dofinansowanie wartego ponad 300 mln zł projektu prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegły piątek. - Wieńczy to pewien etap ciężkiej pracy. Czekamy jeszcze na decyzję Komisji Europejskiej; powinna zapaść w styczniu i powinna być, jak dotychczas, pozytywna – zaznacza prezes Trzeciak. - Konkurencja do unijnych pieniędzy była bardzo duża, więc tym większa satysfakcja, że się nam udało.
Trzeci już etap modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej to także trzecie największe tego typu przedsięwzięcie z unijnym dofinansowaniem w Polsce; większe ma tylko Warszawa i Poznań. O skali pracy, jaką pracownicy WM musieli wykonać przy staraniach o unijne fundusze, może świadczyć fakt, że dokumenty do wniosku, które przedstawiono w Warszawie, zajęły dwie ciężarówki.
- Chcemy do końca zlikwidować białe plamy na wodno-kanalizacyjnej mapie Radomia. Część zadań, wpisanych do tego projektu, już realizujemy, a teraz, kiedy mamy umowę, będziemy się rozpędzać – zapowiada szef Wodociągów. - Duży wysyp przetargów przewidujemy na styczeń.
Modernizacja i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej zaplanowana została na lata 2017-22. To w sumie 217 zadań inwestycyjnych, na które trzeba będzie ogłosić 65 przetargów. Prace będą prowadzone w kilkunastu dzielnicach, m.in. w Śródmieściu, na Plantach, Południu, Michałowie, Starym Mieście, Glinicach, Dzierzkowie, Obozisku, Ustroniu, Prędocinku, Żakowicach, Halinowie, Kapturze, Godowie i Młodzianowie. Wybudowanych zostanie 32,1 km kanalizacji sanitarnej, a zmodernizowanych 68,5 km. Przewiduje się ponadto budowę 13,1 km kanalizacji deszczowej oraz budowę 32,88 km i przebudowę 26,7 km sieci wodociągowej. Miejska spółka zamierza też zmodernizować wybrane stacje uzdatniania wody.
W tej chwili prace są prowadzone albo już się zakończyły na ul. Tartacznej, Drzymały, por. Ostrego, Okrężnej, Zielone Wzgórza i Ludwinowskiej. Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnych robót; zdaniem szefa Wodociągów, w grudniu mogłyby się rozpocząć na ul. Struga w okolicy budowanej hali sportowej.
- To bardzo trudny projekt, bo realizowany na żywym organizmie miasta – przyznaje Leszek Trzeciak. - Dlatego ściśle współpracujemy z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji.
W przyszłym roku Wodociągi Miejskie zamierzają prowadzić prace m.in. na ulicach: Struga, Wernera, Wolanowskiej, Zubrzyckiego, Tochtermana, Krakowskiej, Zbrowskiego, Szklanej, Kolberga, Jaracza, Solskiego, Osterwy, Bogusławskiego, Broni, Kośnej, Granicznej i Folwarcznej. W 2019 radomianie będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo sieć będzie robiona m.in. na ul. Piłsudskiego, 25 Czerwca, Słowackiego, Sienkiewicza, Narutowicza i Traugutta.
Zdaniem prezydenta Radosława Witkowskiego pozyskanie takiej kwoty z UE przez Wodociągi Miejskie to „historyczny sukces”. - Jesteście państwo prawdziwymi bohaterami – stwierdził, dziękując prezesowi i pracownikom WM, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali projekt. - W Radomiu mamy naprawdę dobrą wodę, ale dzięki tym pieniądzom będziemy mieć jeszcze lepszą. Dają one też możliwość włączenia do sieci kolejnych dzielnic, ulic, domów, bo choć mamy XXI wiek, są jeszcze w naszym mieście Radomiu miejsca bez kanalizacji.