– Zaczynamy szczepienia masowe. 15 stycznia otwieramy rejestrację na konkretny termin szczepień dla osób 80+. Tego dnia uruchomimy także formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia na stronie www.gov.pl/szczepimysie – powiedział na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19.
Na konkretny termin mogą zarejestrować się:
- od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
- od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.
Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
– Między 15 a 22 stycznia na konkretny termin szczepienia rejestrować mogą się tylko seniorzy 80+. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na rekomendacje Rady Medycznej. Seniorzy 80+ są najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19, dlatego to oni będą mogli wybierać na początku dogodne terminy – dodał szef KPRM.
https://www.cozadzien.pl/radom/15-stycznia-rusza-rejestracja-powszechnych-szczepien/69820
18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS-ów w całej Polsce. Pensjonariusze będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów.
Rejestracja na szczepienie
- Najpierw trzeba wejść na stronę www.gov.pl/szczepimysie. Tam kliknąć w zgłoszenie i wypełnić formularz. Po tym osoba otrzyma na maila e-skierowanie, dzięki któremu będzie mogła umówić się na konkretną datę szczepienia - powiedział szef KPRM.
Aby zarejestrować się na szczepienie można skorzystać z infolinii 989, e-rejestracji na pacjent.gov.pl, a także istnieje możliwość osobistego zaszczepienia się punkcie szczepień.
Punkty szczepień w województwie mazowieckim - TUTAJ
W całej Polsce dostępnych jest 5994 punktów szczepień.
W etapie pierwszym szczepień znajdują się pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.
Harmonogram szczepień na I kwartał
Jak przyznał na konferencji prasowej Michał Dworczyk, do końca pierwszego kwartału do Polski dotrze nieco powyżej 6 mln dawek szczepionek dwóch producentów: firmy Pfizer i Moderna, co pozwoli na zaszczepienie ok. 3 mln osób. - Jeżeli tygodniowo możemy przekazać 180 tys. szczepionek do wszystkich punktów, to tygodniowo każdy punkt będzie mógł dostać 30 szczepionek. I 30 osób w tygodniu w każdym punkcie szczepień będzie mogło zostać zaszczepionych - przyznał Dworczyk. - To jest wynikiem umowy podpisanej na poziomie Unii Europejskiej. Umowy, która powoduje po pierwsze, że Unia jako całość pozyskuje szczepionki. Po drugie, kraje członkowskie zobowiązały się do rezygnacji z samodzielnego zakupu szczepionek.
- Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tys. punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawione "sloty", czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie - powiedział podczas konferencji szef KPRM.