Bibliotekarze z Radomia spotkali się w piątek na obchodach Dnia Bibliotekarza. Podczas uroczystości wręczono dyplomy bibliotekarzom i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, którzy obchodzili jubileusz lat pracy w 2023 i 2024 roku. Zwieńczeniem wydarzenia było ogłoszenie Bibliotekarza Roku 2024. Spośród 29 zgłoszonych kandydatów kapituła nominowała sześciu bibliotekarzy, a ostatecznie tytuł przypadł Marcie Trojanowskiej, która pracuje w radomskiej bibliotece od ponad 14 lat, a od dwóch lat jest kierowniczką Biblioteki Borki (Filia nr 9 MBP w Radomiu). Jest ona uznawana w środowisku czytelników i bibliotekarzy za osobę niezwykle pracowitą, empatyczną, profesjonalną, rzetelną i zaangażowaną.
- Konkurs składa się z dwóch etapów. Najpierw zbieramy głosy i opinie czytelników, które są najważniejsze w tym przypadku. Spośród osób zgłoszonych przez czytelników, wyróżniających się nie tylko obsługą, doborem księgozbioru i opieką nad nim, ale także zaangażowaniem, pasją i miłością do zawodu, kapituła konkursowa wyłoniła sześć osób. Na tle nominowanych zdecydowanie wyróżniała się pani Marta Trojanowska, która od ponad dwóch lat, jako kierownik filii nr 9, buduje społeczność przy bibliotece, dba o każdą grupę wiekową i rozwija ofertę biblioteczną tej filii - mówił nam Przemysław Czaja, dyrektor MBP w Radomiu.
Laureatka przyznała, że wyróżnienie było dla niej dużym zaskoczeniem, ponieważ otrzymała ten tytuł już po raz drugi. Pierwszy raz zdobyła go w 2018 roku.
- Wszyscy nominowani i zgłoszeni zasługują na tę nagrodę. Mam takie poczucie, że przyjmuję ją na swoje ręce, ale tak naprawdę to, co dzieje się w bibliotece, jest wspólną pracą - mówiła nam Marta Trojanowska, Bibliotekarz Roku 2024. - Na co dzień pracuję w jednej z najmniejszych filii w Radomiu. Z pewnością nie jest to nudna praca. Organizujemy wiele działań dla dzieci i ściśle współpracujemy z Publicznym Przedszkolem nr 19 z oddziałami integracyjnymi. Z perspektywy dwóch lat widzę, że systematyczna praca z dziećmi przynosi owoce – nawet po ukończeniu przedszkola one nadal do nas przychodzą. Staramy się także mocno integrować całą społeczność lokalną wokół naszej filii.
W wydarzeniu wziął udział Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia.
- Poziom czytelnictwa powolutku rośnie, tak jak widać również po statystykach. Dziś bardzo się cieszę, że w ten sposób możemy wynagrodzić naszym bibliotekarzom ten trud wkładany w codzienną pracę - mówił nam Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia. - Trzeba też przyznać, że biblioteki się zmieniają. Nie są one tylko miejscami, gdzie przechowuje się książki i wypożycza, ale stają się małymi centrami kultury i centrami multimedialnymi. Natomiast bibliotekarze są doskonałym źródłem wiedzy na temat wartościowych lektur. Z mojej obserwacji wynika, że czytelnicy często zwracają się do nich z pytaniem o polecane książki.
Nagrodą dla Bibliotekarza Roku 2024, oprócz dyplomu i statuetki, jest wyjazd na wybrany przez siebie festiwal literacki wchodzący w skład Koalicji Letnich Festiwali Literackich.