To kolejna odsłona protestu mieszkańców bloków przy ul. Tytoniowej. W lutym spotkali się oni z posłem Konradem Frysztakiem i przedstawili problemy, z jakimi mierzą się w swoich mieszkaniach. Wśród nich są pękające szyby w oknach, wysokie opłaty, problemy z dojściem do własności, czy trudności w kontakcie z zarządcą budynku.
W połowie marca na balkonach pojawiły się różne transparenty. Wśród nich m.in. "mieszkanie miało być dla młodych - jest dla bogatych", "PFR nie jest fer", czy "124 oszukane rodziny".
Głos mieszkańców wsparli radni Koalicji Obywatelskiej.
- Po ostatniej sesji rady miejskiej nic się nie zmieniło w sytuacji mieszkańców i dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przygotowali szereg postulatów, które wysłali do PFR-u w celu negocjacji. Mieszkańcy na pewno nie ustąpią - mówiła radna Magdalena Lasota.
Postulaty lokatorów Mieszkań Plus przedstawił Damian Pawłowski.
- To są ci wszyscy - jak mówi PFR - "zadowoleni klienci". Jesteśmy tutaj dlatego, że czujemy się oszukani. Mieszkania miały być kierowane do osób o średnich dochodach, których nie stać na kredyt - młodych rodzin z dziećmi, czy osób niepełnosprawnych. Tutaj tacy ludzie mieszkają. Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie, miała być możliwość dojścia do własności tych mieszkań. Z niepokojem obserwujemy to, co zadziało się w Gdyni. Oferta, która została przedstawiona jest nie do przyjęcia. Mieszkania mają być warte nawet 2 mln złotych, a zaproponowane czynsze przy dojściu do własności to nawet 5 tys. zł miesięcznie. Dlatego jako mieszkańcy Radomia chcemy przedstawić postulaty i przejść do negocjacji z PFR-em - mówił Damian Pawłowski.
Mieszkańcy przedstawili dziesięć postulatów:
1. Jak najszybsze przedstawienie ofert DDW i nowego modelu DDW.
2. Ujawnienie ceny inwestycji.
3. Określenie ceny sprzedaży za m2 mieszkania.
4. Urealnienie stawek czynszu najmu na rynku radomskim.
5. Rozliczenie zaliczek na media raz na kwartał.
6. Obniżenie kosztów eksploatacji.
7. Udostępnienie komórek lokatorskich.
8. Prawidłowe oznakowanie parkingu.
9. Zmiana sposobu zarządzania budynkiem z wyłączeniem firmy pośredniczej.
10. Odblokowanie zakładki "kontakt" w portalu najemcy.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/protest-mieszkancow-mieszkan-plus-zdjecia/90553
Mieszkańcy zwrócili się też do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i byłej premier Beaty Szydło.
- Będziemy walczyć i nie poddamy się. Miał to być program rządowy dla osób, których nie stać na kredyt. W tej chwili mieszkańców nie stać ani na kredyt ani na mieszkanie tutaj. Kto weźmie odpowiedzialność za 124 rodziny, które uwierzyły w bezpieczny, własny kąt. Panie prezesie Kaczyński, premierze Morawiecki, pani premier Szydło - zapraszamy. Rozliczymy z flagowego programu Mieszkanie Plus - mówiła Paulina Morgaś, mieszkanka bloku przy ul. Tytoniowej.
Przypomnijmy, że w lutym mieszkańcy zgłaszali także liczne usterki w mieszkaniach, m.in. pękające szyby w oknach, nieszczelność instalacji hydraulicznej, pojawiający się grzyb na ścianach, odpadające listwy, czy problemy z wentylacją.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/mieszkanie-plus-mieszkancy-protestuja-zdjecia/90243