Szanowni Czytelnicy,
Wyobraźcie sobie Państwo, że w Radomiu na przełomie lat 70. i 80. działało prawie osiemdziesiąt szkół zawodowych. Zupełnie inna była też wtedy pozycja inżyniera. Dzisiaj jednym z większych problemów społecznych jest niechęć polskiej młodzieży do podejmowania studiów na polskich politechnikach i wydziałach technicznych polskich uniwersytetów. Jeżeli szybko temu nie zaradzimy, to za dziesięć lat okaże się, że nie będziemy mieli polskich inżynierów, a to będzie ogromną stratą dla polskiej gospodarki.
Dlatego z ogromną satysfakcją chciałbym się dzisiaj pochwalić naszym Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami, które wykonuje nieocenioną pracę u podstaw w zakresie popularyzacji szkolnictwa zawodowego i odbudowy etosu polskiego inżyniera.
Nasze Centrum opracowuje i wdraża modelowe rozwiązania dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce w celu przygotowania uczniów do podejmowania i wyboru kariery inżynierskiej (zawodowej). Podnosi jakość nauczania oraz lepszego przygotowania młodzieży do podjęcia studiów technicznych i pracy w zawodach inżynierskich. Zwiększa też wiedzę o zawodach (szkolnych i funkcjonujących na rynku pracy), szczególnie technicznych poprzez edukację uczniów, rodziców i nauczycieli. Centrum wzbogaca programy nauczania o elementy techniczne i inżynierskie, w tym integruje przedmioty STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) w nauczaniu i praktyce zawodowej. Współpracuje ze środowiskiem akademickim i przemysłowym, w tym: nawiązuje partnerstwa z uczelniami technicznymi, Instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz firmami inżynierskimi przemysłu 4.0.
Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie świadomości wyboru dalszej drogi zawodowej przez uczniów w kierunku inżynierskich zawodów przyszłości, a celem nadrzędnym jest odbudowa etosu inżyniera w Polsce.
Z życzeniami miłej lektury
dr Adam Duszyk,
Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji
https://www.cozadzien.pl/radom/otwarty-na-wyzwania-i-nowatorski/103928
Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami działające w ramach Łukasiewicz – ITEE to wyjątkowe miejsce, gdzie innowacyjność spotyka się z praktyką edukacyjną. Jest to unikatowa w skali kraju, wyspecjalizowana jednostka organizacyjna w Sieci Badawczej Łukasiewicz w obszarze rozwoju systemów, modeli i narzędzi wspomagających integrację edukacji zawodowej z gospodarką i rynkiem pracy oraz upowszechniania i transferu wiedzy. Centrum stanowi motor napędowy dla nowoczesnej edukacji zawodowej i ustawicznej na potrzeby transformacji cyfrowej i energetycznej Polski.
Kadra Centrum – siła napędowa innowacji i jakości w edukacji
Centrum dysponuje zespołem wysokiej klasy specjalistów, badaczy i praktyków, którzy łączą wieloletnie doświadczenie z nowoczesnym podejściem do kreowania innowacji w edukacji. To multidyscyplinarni naukowcy, eksperci w dziedzinie edukacji zawodowej zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych oraz zarządzania behawioralnego w innowacyjności. Kadra Centrum posiada bogate, ponad 35-letnie doświadczenie zarówno w realizacji projektów krajowych, jak i międzynarodowych, co pozwala na efektywne wdrażanie rozwiązań nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Eksperci Centrum są m.in. członkami: Sektorowych Rad ds. Kompetencji w sektorze budowlanym oraz metalowo-maszynowym, Rad Branżowych Centrów Umiejętności w dziedzinie automatyka oraz prace wykończeniowe, Sekcji Pedagogiki Pracy w Kominternie Nauk Pedagogicznych PAN.
Profil działalności Centrum
Centrum działa na styku nauki, edukacji, gospodarki i rynku pracy. Główne obszary działalności obejmują:
- naukowo-metodyczne wspomaganie rozwoju edukacji zawodowej, zarządzania behawioralnego w przedsiębiorstwach oraz upowszechniania i transferu wiedzy;
- prowadzenie badań zawodoznawczych z udziałem pracodawców, opisywanie nowych zawodów, kwalifikacji, umiejętności i kompetencji wymaganych na rynku pracy oraz powiązanych z transformacją cyfrową oraz zrównoważoną gospodarką i energią;
- diagnozowanie potrzeb pracodawców, identyfikacja luk i projektowanie profili kompetencyjnych oraz opisów stanowisk pracy powiązanych z innowacyjnymi technologiami;
- projektowanie i ewaluacja programów kształcenia i szkolenia zawodowego zgodnie z potrzebami pracodawców oraz rozwój technologii kształcenia zawodowego z wykorzystaniem cyfrowych metod i narzędzi;
- wspieranie doskonalenia kompetencji kadry dydaktycznej kształcenia i szkolenia zawodowego, doradców zawodowych oraz specjalistów innowacyjnej gospodarki;
- świadczenie usług Podmiotu Zewnętrznego Zapewnienia Jakości dla ministerstw właściwych (MEN, MC, MRiT, MRPiPS) dla kwalifikacji wolnorynkowych wprowadzonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Krajowe i międzynarodowe projekty
Centrum aktywnie uczestniczy w realizacji licznych projektów we współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami (uczelnie wyższe, szkoły zawodowe, organizacje branżowe, pracodawcy, stowarzyszenia zawodowe i inne). Realizowało m.in. projekty systemowe zamawiane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Centrum jest partnerem Gminy Miasta Radom w projektach, które wspierają reformę edukacji zawodowej w Polsce tak, aby była ona bardziej dostosowana do potrzeb rynku pracy. Są to projekty w programie KPO dotyczące „Utworzenia i wsparcia funkcjonowania branżowego centrum umiejętności dla branży elektroniczno-mechatronicznej w dziedzinie automatyka przemysłowa oraz dla branży budowlanej w dziedzinie prace wykończeniowe”. Angażuje się także w projekty, które wspierają międzynarodową wymianę wiedzy i doświadczeń, promując innowacyjne metody kształcenia oraz współpracę między instytucjami badawczymi z różnych krajów (np. SkiComCu-LL, WeRskills, ForhesIT RenovUP, Q4EDU, COVIRInno-VET, i-CONTENT, Cult_Risk). Bierze również udział w wielu programach wspierających innowacyjność przedsiębiorstw - oferując im doradztwo i wsparcie w zakresie diagnozowania potrzeb kompetencyjnych i zarządzania innowacjami, co pomaga im w skutecznym wdrażaniu nowoczesnych technologii (np. BUILD UP SKILLS II POLAND, ProBM2, Inno_Green). W partnerstwie z europejskimi instytucjami badawczymi i dużymi firmami (m.in. ElvalHalcor Hellenic Copper and Aluminium Industry S.A., National Technical University of Athens, KGHM Polska Miedź S.A., Technical University of Madrid, Coventry University – Wielka Brytania, University of Malta, „Dunarea de Jos” University of Galati – Rumunia) Centrum uczestniczy w projektach, które koncentrują się na rozwijaniu edukacji zawodowej w kontekście europejskim, dostosowując ją do potrzeb nowoczesnych, dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu.
Innowacyjność i wpływ społeczny
Działania Centrum są ukierowane nie tylko na badania i rozwój edukacji zawodowej, ale także na społeczną odpowiedzialność nauki. Instytut i Centrum angażują się w projekty lokalne, regionalne i krajowe, które wspierają integrację społeczną, zrównoważony rozwój oraz równy dostęp do wyników badań i nowoczesnych technologii edukacyjnych, co jest kluczowe w dobie cyfrowej i zielonej transformacji.
Wierzymy w ludzi, uczenie się i współpracę
Dyrektor Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami dr inż. Krzysztof Symela zaprasza do współpracy wszystkie środowiska zainteresowane kreowaniem nowych projektów i inicjatyw potrzebnych do rozwoju edukacji w regionie radomskim oraz korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych dostępnych na stronie www.itee.lukasiewicz.gov.pl (podstrona Centrum).
Kontakt:
krzysztof.symela@itee.lukasiewicz.gov.pl
www.edukacjaustawicznadoroslych.eu
tel. (+48) 48 360-56-27