Aktywizacja i integracja społeczna osób niepełnosprawnych to działania, które zwiększają potencjał rozwoju takich osób oraz zapobiegają ich wykluczeniu z życia w społeczeństwie. Zgodnie z założeniami Europejskiego Modelu Społecznego Unii Europejskiej i Rady Europy niezwykle ważną rolę w obszarze ochrony osób niepełnosprawnych właśnie przed wykluczeniem społecznym odgrywają władze regionalne i lokalne. Z kolei te założenia nie tylko pozytywnie wpływają na kształt polityki społecznej państwa, ale przynoszą również korzyści wszystkim obywatelom.
Właśnie na kanwie tych założeń prowadzony jest program „Aktywny samorząd”, który w tym roku doczekał się piątej edycji. Radomski Ośrodek Pomocy Społecznej uczestniczy w programie od jego początku, w 2012 roku.
Z programu mogą skorzystać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Program „Aktywny Samorząd” podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy dotyczy likwidacji barier ograniczających uczestniczenie osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym i zawodowym. Wnioski w tym module przyjmowane będą od 3 kwietnia do 30 sierpnia 2017 roku. Drugi moduł skierowany jest dla osób starających się o pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Od 1 do 30 marca przyjmowane są wnioski za rok akademicki 2016/2017, zaś od 1 września do 10 października 2017 za rok akademicki 2017/2018.
W 2016 roku w ramach programu "Aktywny Samorząd" MOPS rozdysponował ponad milion złotych; 429 tysięcy złotych na pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym oraz 565 677 złotych w ramach modułu pierwszego. Jak zaznacza Marcin Gierczak, dyrektor radomskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w ubiegłym roku aż 111 osób było beneficjentami w ramach pierwszego modułu projektu.
Środki finansowe pozyskiwane na realizację projektu to dodatkowe pieniądze w stosunku do środków tzw. algorytmowych, czyli tych jakie miasto co roku otrzymuje z PEFRONu – dodaje Gierczak.
Sam program „Aktywny samorząd” przewiduje realizację m.in. następujących zadań:
- dofinansowanie kosztów zrobienia kursu na prawo jazdy kategorii B;
- dopłatę do szkoleń w zakresie obsługi kupionego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
- wsparcie w utrzymaniu sprawności technicznej wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
- dofinansowanie zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, a także utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
- wsparcie w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (przedszkole);
- uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym.
Szczegółowe informacje na temat zasad programu oraz wzory wniosków są dostępne na stronie internetowej www.bip.mops.radom.pl (zakładka „Niepełnosprawni” oraz zakładka „Wzory wniosków”), jak również na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl oraz pod numerem telefonu 48 360 82 88.Wnioski można pobierać i składać w MOPS w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 134 w Dziale Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych p. 111 (I piętro) w godz. od 7.30 do 15.30.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.