Na początku 1939 roku przy ul. Kozienickiej 71 Centralna Składnica Materiałów Opatrunkowych Ubezpieczalni Społecznej rozpoczęła budowę swoich magazynów. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany umieszczenia w Radomiu głównej składnicy Ubezpieczalni. W 1941 roku niedokończone budynki zaanektował niemiecki inżynier Johann Tesch i uruchomił w nich Przetwórnię Owocowo-Warzywną. Powstające tu dżemy, galaretki, marmolady i pikle do 1945 roku konsumowali głównie Niemcy. Pod koniec okupacji okupant wywiózł z zakładu większość maszyn i urządzeń. Mimo to już w sierpniu 1945, po sprowadzeniu sprzętu spoza Radomia, rozpoczęła produkcję jako Fabryka Przetworów Owocowo-Jarzynowych „Tesch”. Początkowo pod zarządem Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” jeszcze w tym samym roku została przejęta przez Centralny Zarząd Przemysłu Konserwowego w Warszawie, który zmienił jej nazwę – na Przetwórnia Owocowo-Warzywna nr 61. Przy ul. Struga powstawały półfabrykaty i soki owocowe, marmolada, przetwory i konserwy owocowe i warzywne; suszono też owoce i warzywa. Część produkcji była eksportowana, m.in. do Kanady i Wielkiej Brytanii.
W styczniu 1951 roku Przetwórnię Owocowo-Warzywną – już pod nazwą Radomskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego - przejął Centralny Zarząd Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. RZPOW systematycznie się rozbudowywały, modernizowały i udoskonalały technologię produkcji. Surowiec do produkcji zapewniały sobie, podpisując umowy na dostawę warzyw i owoców z okolicznymi rolnikami.
W 1971 roku Radomskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego połączyły się z podobną firmą w Dwikozach; z połączenia powstały Kieleckie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Radomiu. Cztery lata później dawna fabryka Tescha zmieniła nazwę na Mazowieckie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego. MZPOW specjalizowały się w produkcji konserw warzywno-mięsnych, napojów gazowanych, kompotów i pulpy truskawkowej. Zapotrzebowanie było tak duże, że zakłady uruchomiły filie w Suchej, Tczowie, Jedlni i Bierwcach.
W sierpniu 1987 roku MZPOW stały się filią Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Iglopol” w Dębicy. W połowie lat 90. zakład został zlikwidowany.
Opuszczone budynki produkcyjne szybko zostały zdemolowane i rozkradzione. Cały teren na początku XXI wieku kupiła firma King Cross. Najpierw planowała tutaj dwa pawilony handlowe, market spożywczy i stację stacją benzynową, a w 2007 roku - galerię handlową z multikinem, barami i restauracjami, kręgielnią i sztucznym lodowiskiem. Żadna z tych koncepcji nie doczekała się realizacji.
W kolejnych latach teren zmieniał właścicieli. Na części działek powstała stacja benzynowa i Lidl, a na pozostałych w ostatnim czasie wybudowano Galerię Nad Potokiem. Po przetwórni owocowo-warzywnej pozostał tylko budynek, w którym kiedyś mieszkali pracownicy.
Dalej