W tegorocznej gali udział wzięli przedstawiciele samorządów uczniowskich z dziewięciu szkół ponadpodstawowych z Radomia. – W tym roku ponownie spotykamy się w nowej formule, którą zaproponowaliśmy rok temu, czyli połączenie wiedzy z rozrywką i rywalizacją. Nasza gala stała się już cyklicznym wydarzeniem, którego głównym celem jest właśnie integracja samorządów uczniowskich z radomskich szkół – tłumaczy Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/iii-konferencja-radom-ku-mlodym-zdjecia/101223
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów, ale także do debaty dotyczącej problemów współczesnej młodzieży. Oprócz tego, został zorganizowany konkurs, w trakcie którego młodzież wybrała samorząd uczniowski roku 2024. Dziewięć samorządów z liceów i techników zaprezentowało swoje osiągnięcia i aktywności w kończącym się roku szkolnym. Głosować można było w czterech kategoriach: kreatywność, sport, zaangażowanie uczniów i działalność społeczna. - Praca w samorządzie uczniowskim to przede wszystkim wiele wyrzeczeń i oddanie się społeczności szkolnej. Jednak to wszystko uczy nas m.in. współpracy z grupą. Dzięki temu możemy także zdobywać dodatkowe doświadczenie – powiedział nam Filip Mróz, wiceprzewodniczący samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.
Jak podkreśla wiceprezydentka miasta, Katarzyna Kalinowska, obecna kadencja młodzieżowej rady jest wyjątkowo aktywna. – Przejawem tej aktywności jest chociażby pozyskanie przez radę 25 tys. zł w ramach projektu organizowanego przez marszałka województwa mazowieckiego dla młodzieżowych rad miast. Ta konferencja jest ostatnią, która jest realizowana właśnie w ramach tego projektu – wyjaśnia Katarzyna Kalinowska – Spotkanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla młodych ludzi, dając im poczucie tego, że mają możliwość współdecydowania w naszym mieście o sprawach, które z punktu widzenia młodzieży są bardzo istotne – dodaje wiceprezydentka.
Młodzieżowa Rada Miasta Radomia istnieje już od 30 lat. Obecnie w jej ławach zasiada 45 członków, którzy nieustannie realizują szereg inicjatyw i projektów przy wsparciu władz miasta i województwa. - Jako samorząd województwa mazowieckiego mocno wspieramy wszystkie inicjatywy młodzieżowe. Zaangażowanie młodych ludzi w samorządy uczniowskie czy młodzieżowe rady miasta jest bardzo ważne, dlatego że samorząd trzeba zmieniać i trzeba kształcić nowe pokolenia do tego, by w przyszłości przejmowały stery i potrafiły to robić w sposób bardzo profesjonalny i przemyślany - komentuje Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Gala samorządów uczniowskich odbyła się już po raz dziewiąty. W tym roku, wydarzenie uświetnione zostało przez prelekcje Błażeja Wodyńskiego, który jest wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Tematem przewodnim była młodzieżowa samorządność i prawa uczniowskie.