Na pomysł uczczenia w ten sposób ofiar rosyjskiej zbrodni wpadł ówczesny lider Konfederacji Polski Niepodległej i wiceprzewodniczący MKZ NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Jacek Jerz. „W jego wykonanie zaangażowanych było kilka osób związanych z radomskim KPN. Krzyż powstał w garażu Zdzisława Michalskiego na Młodzianowie. Tabliczkę informującą o upamiętnieniu ofiar Katynia wykonał Grzegorz Ochnia (mieszkający obecnie w Australii). On też przygotował domowej produkcji plakaty informujące o zbrodni z 1940 r., które porozklejano na murze cmentarza. Wśród osób zaangażowanych w postawienie krzyża był m.in. mieszkający dziś w Nowym Jorku Jerzy Nowakowski oraz Dariusz Żytnicki – obecnie dyrektor II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu” - czytamy w Retropedii Radomia.
W nocy z 30 października na 1 listopada 1981 roku członkowie KPN ustawili krzyż w głównej alei cmentarza przy ul. Limanowskiego, obok Pomnika Pamięci Radomian Pomordowanych w Hitlerowskich Obozach Koncentracyjnych z 1965 roku. Na krzyżu zamieszczono tablicę z napisem: SUMIENIE ŚWIATA WOŁA O SPRAWIEDLIWĄ PRAWDĘ / Ś+P OFIARY KATYNIA/ KWIECIEŃ – MAJ 1940 R. Dodatkowo po lewej stronie krzyża znalazła się blaszana tabliczka z napisem: PAMIĘĆ, MODLITWA I CZEŚĆ LUDZIOM POMORDOWANYM W KATYNIU. Już w dzień Wszystkich Świętych pod krzyżem płonęły setki zniczy...
Nie wiadomo właściwie, jak to się stało, że krzyż katyński nie został zniszczony przez Służbę Bezpieczeństwa, jak to miało miejsce w przypadku podobnych inicjatyw w innych miastach. Przetrwał do 1990 roku, stając się jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Radomiu. Wtedy to brzozowy krzyż zastąpił granitowy pomnik, zaprojektowany przez radomskiego architekta Jacka Kapustę, a wykonany w radomskim zakładzie kamieniarskim Szczepana Kowalskiego. Został odsłonięty 17 września 1990 roku, w 51. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-zamek-krolewski/82981
Podstawę monumentu stanowi wielki polny głaz, na którym umieszczone są trzy kolumny z szarego granitu, z wygrawerowanymi napisami: OSTASZKÓW, KOZIELSK i STAROBIELSK. Na kolumnach wsparty jest mniejszy, nierówno ciosany, granitowy głaz z poziomym napisem KATYŃ. Całość wieńczą trzy elementy: pośrodku granitowy krzyż, a po obu jego bokach granitowe ostro zakończone kolumny z mosiężnym godłem Polski (po lewej) i krzyżem z wpisanym weń znakiem Polski Walczącej (po prawej).
Na stanowiącym podstawę pomnika głazie umieszczono mosiężną tablicę z napisem: PAMIĘCI OFICERÓW I ŻOŁNIERZY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ HANIEBNIE ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD W KATYNIU I INNYCH OBOZACH W LATACH 1939-1941 ORAZ WSZYSTKIM POLAKOM ZAMĘCZONYM NA TERENIE ZSRR / ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ / SOLIDARNOŚĆ ZIEMI RADOMSKIEJ / SPOŁECZEŃSTWO M. RADOMIA.