Po trzech latach wracają, organizowane przez Resursę Obywatelską, Spotkania z Kulturą Żydowską, ale w zupełnie nowej odsłonie - jednodniowej imprezy plenerowej na klimatycznej, brukowanej ulicy w pobliżu Resursy.
Tematem przewodnim „Śladu na Wąskiej” będzie słowo „tożsamość” – ze względu na charakter wydarzenia rozpatrywane przede wszystkim w kontekście korzeni, pochodzenia, etniczności czy przynależności religijnej. Odwoła się do niego (godz. 14) Miriam Synger, znana w mediach społecznościowych edukatorka działająca na instagramowym profilu @jestem_zydowka. Spotkanie z nią rozpocznie sierpniowe wydarzenie. Podobne kwestie poruszy też (godz. 18) Maria Ka podczas koncertu „Di szajchesn” („Połączenia”). Artystka śpiewa po polsku, po angielsku i w jidysz. Warto dodać, że ten ostatni język w jej twórczości jest żywy, aktualny i osadzony we współczesnych realiach.
Do tematu przewodniego „Śladu na Wąskiej” będzie również nawiązywać wystawa Anny Rabbit, artystki o polsko-żydowsko-buriackich korzeniach, pochodzącej z wielokulturowego tygla dalekiej Syberii. Radomska Księgarnia Sonet we współpracy z Księgarnią Wydawnictwa Austeria Klezmerhojs zaprezentuje z kolei wybór literatury dotyczącej szeroko pojętej tożsamości.
Organizatorzy zaproszą również do wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach nawiązujących do wspomnianej tematyki. Jedne z nich poprowadzą Helena Czernek i Aleksander Prugar z MI POLIN( „Z Polski”). MI POLIN to pierwsza polska firma tworząca współczesne judaika. Została założona w 2014 roku w Warszawie. Czernek i Prugar opowiedzą, jak powstał projekt MI POLIN, czym są ślady po mezuzach i jak działa ich nowo otwarte minimuzeum. Warsztaty zaplanowano w dwóch turach: godz. 15.00-16.30 i godz. 16.30-18.00; zapisy pod adresem anna.humeniuk@resursa.radom.pl.
Podczas innych warsztatów - genealogicznych dowiemy się, od czego zacząć poszukiwania przodków. Poprowadzą je Milena Wicepolska-Góralczyk, która od lat zajmuje się archiwistyką i historią Łodzi oraz Aleksandra Sajdak. Warsztaty będą prowadzone dwutorowo: na zapisy i w wolnym naborze. Te na zapisy zaplanowano w godz. 15-18; zgłoszenia na adres: anna.humeniuk@resursa.radom.pl będą przyjmowane do piątku, 23 sierpnia, do godz. 12. W godz. 14-15 oraz 18-19 będzie można wziąć udział w zajęciach na zasadzie wolnego naboru.
Ostatnie warsztaty - fotograficzne będą inspirowane portretami wykonanymi przez pochodzącego z Radomia fotografa i pisarza Bernarda Gotfryda. Jego postać pojawia się nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tu, przy ul. Wąskiej w Radomiu, urodził się i spędził młodość.
„Ślad na Wąskiej” będzie też okazją do ożywienia nieco zapomnianego fragmentu przestrzeni w centrum Radomia i stworzenia tam warunków do integracji - zarówno dla jego mieszkańców, jak i osób spoza miasta.
„Ślad na Wąskiej” odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 14-19. Wydarzenie organizowane w ramach przedsięwzięcia Stolica Kultury Mazowsza.