Przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 8 przybyło nam przystanków. Jest stacja Radom Stara Wola, Radom Północny i Radom Gołębiów. Natomiast niejako po drugiej stronie miasta funkcjonuje od lat przystanek Radom Południowy i Potkanów. Natomiast Stacja Radom Wschodni - dla tych, którzy zechcą skorzystać z lotniska na Sadkowie – zostanie wybudowana przy wiadukcie w ul. Żeromskiego. Skoro więc w mieście mamy kilka przystanków kolejowych, ten najważniejszy powinien się nazywać Radom Główny, a nie po prostu Radom.
W lutym kwestia ta stała się przedmiotem dyskusji na sesji rady miejskiej. Wszyscy byli zgodni, że nazwę trzeba skorygować. Nawet PKP nie widziało przeszkód. - Funkcjonuje procedura, która pozwala na taką zmianę – mówił wówczas, zaproszony na posiedzenie, Krzysztof Pietras, dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe. - Potrzebna jest do tego uchwała rady miejskiej. No i miasto musi się zgodzić na pokrycie kosztów takiej operacji. Nie chodzi tu tylko o koszt tablic na dworcu, peronach czy na pociągach. Trzeba także pokryć koszty zmian w systemach informatycznych.
https://www.cozadzien.pl/radom/pociag-osobowy-do-radomia-glownego/70940
Wiceprezydent Mateusz Tyczyński zauważył, że rzecz nie do końca wygląda tak, jak przedstawia to dyrektor Pietras. - Jak czytamy w par. 1 ustęp 3 „Wytycznych dotyczących nazewnictwa stacji pasażerskich”, jeżeli w miejscowości znajduje się kilka stacji, „w nazwie każdego z obiektów pierwszy człon powinien być tożsamy z nazwą miejscowości, a drugi powinien jednoznacznie wskazywać na usytuowanie obiektu, np. dzielnicę miasta, kierunek świata, nazwę ogólnie znanego obiektu użyteczności publicznej, w pobliżu którego dana stacja jest zlokalizowana - mówił wiceprezydent. - Owszem, z wnioskiem o zmianę nazwy mogą wystąpić władze miasta. Ale w przypadku, gdy trzeba dostosować nazwę stacji do zasad określonych w par. 1 ust. 3 - a z taką sytuacją, naszym zdaniem, mamy tu do czynienia - z wnioskiem, na swój koszt, występuje właściwy zakład linii kolejowych.
Miasto kilka dni później wysłało do zakładu w Skarżysku-Kamiennej pismo zachęcające PKP do przemianowania stacji Radom na Radom Główny. W ubiegłym tygodniu kolej zwróciła się do rady miejskiej z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie zmiany nazwy przystanku. Za zmianą rada opowiedziała się jednogłośnie.