Jeden ze szpitali tymczasowych dla pacjentów z COVID-19, które mają na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego wybudować spółki skarbu państwa, powstanie w Radomiu. Tę informacje samorządy otrzymały w piątek, 30 października.
- To nie będzie szpital stricte polowy, ale polowy zakaźny. Jedna sprawa to kwestia wentylacji pomieszczeń, w których ten szpital będzie się znajdował - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. - Kwestia kolejna to ścieki, które będą powstawały w szpitalu. One nie mogą trafić tam, gdzie trafiają wszystkie nieczystości, ponieważ będą zakażone. Trzecia kwestia to zabezpieczenie w sprzęt i dostęp do tlenu. Łóżka "covidowskie" muszą mieć podłączenia do tlenu - dodaje wiceprezydent.
Szpitalem patronackim ma być Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego. - Lokalizacja oraz wszelkie inne szczegóły dotyczące realizacji tego zadania zostaną ustalone przez służby Wojewody Mazowieckiego - napisał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. - W imieniu radomian oraz mieszkańców całego regionu dziękuję za podjęcie inicjatywy budowy szpitala w naszym mieście.
Miasto obawia się również o zapewnienie kadry medycznej, która miałaby opiekować się chorymi na COVID w szpitalu tymczasowym, ponieważ już teraz niemal każda placówka medyczna zmaga się z brakami kadrowymi.
- Mam nadzieję, że te wszystkie problemy, w momencie kiedy zapadnie ostateczna decyzja zostaną rozwiązane - mówi Jerzy Zawodnik.
Szpitalem patronackim ma być Radomski Szpital Specjalistyczny, to może oznaczać, że kadra medyczna miejskiej lecznicy miałaby pracować i nadzorować szpital polowy.
- Myślę, że dobrym miejscem na zlokalizowanie szpitala byłoby lotnisko, hangary. Właśnie w hangarach odbywały się różne uroczystości, dlatego znalazłoby się tam również miejsce na łóżka dla pacjentów. W piątek (30 października) sądowana też hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza - mówi wiceprezydent Radomia.
Szpital polowy mógłby odciążyć lecznicę przy Tochtermana i na szpital Józefowie. Zwłaszcza, że sytuacja w mieście i regionie nie wygląda najlepiej. W ciągu ostatniej doby radomski sanepid poinformował o 183 nowych przypadkach w mieście i powiecie. To rekord jeżeli chodzi o Radom i powiat, mimo, że w całym kraju liczba zachorowań zmalała – odnotowano ponad 15,5 tys. przypadków.