Uroczystości odbyły się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a także w Kościele Garnizonowym, gdzie została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie.
- Spotykamy się z okazji kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zbrodni okrutnej, motywowanej ideologią, dokonanej przez komunistyczną bezpiekę sowieckiego państwa na Polskiej elicie. Wyjątkowość zbrodni katyńskiej polega na tym, że prawda o niej przez całe dziesięciolecia była zakłamywana, a w czasach komunizmu, wręcz bezlitośnie tępiona. Pamięć o niej tliła się głównie wśród rodzin ofiar i bliskich, przekazywana szeptem potomnym. Tak też się działo w radomskich rodzinach, których bliscy spoczęli w dołach śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach sowieckiego ludobójstwa - mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski. - Wspominając rokrocznie wszystkich zamordowanych wówczas polskich oficerów i policjantów. My radomianie szczególnie pamiętać musimy, że wśród nich znalazło się około setki pochodzących z Radomia, i co najmniej drugie tyle z naszego regionu.
Cześć ofiarom zbrodni katyńskiej oddano odczytując Apel Pamięci. Na koniec uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Katyńskim.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/obchody-dnia-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej/55428
5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.
Data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia - została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów, a 50 lat później władze radzieckie przekazały Polsce dokumenty dotyczące zbrodni. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku.