Na połowę wartości całej inwestycji w środę, 24 listopada władze szpitala, samorządu województwa i wykonawcy - firmy Strabag podpisały umowę. W planach jest budowa nowego obiektu po zachodniej stronie istniejącego budynku szpitala wraz z łącznikiem z budynkiem głównym. Ponadto w ramach inwestycji zostaną sfinansowane koszty prac przygotowawczych, tj. dokumentacja kosztorysowa oraz przetargowa, a także koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego. W latach 2022-2023 będą również sukcesywnie ogłaszane postępowania na wyposażenie SORu.
- Nowa inwestycja zapewni mieszkańcom Radomia i okolicznych powiatów szybki, sprawny i całodobowy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski - Możemy śmiało zadeklarować, że szpital będzie miał najnowocześniejszy oddział ratunkowy w kraju.
Jest już gotowy projekt budowlany z pozwoleniem na budowę nowego SOR-u. Budynek ma być parterowy, znajdować się za podjazdem dla karetek i być połączony z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. W nowym budynku wejście pacjentów odbywać się będzie bezpośrednio z poziomu terenu. Koncepcja budowy przewiduje stworzenie przedsionka dla karetek pogotowia. Komunikację pacjentów leżących pomiędzy SOR i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy, a następnie znajdujący się na poziomie pierwszego piętra nadziemny łącznik.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/podpisanie-umowy-ws-budowy-sor-u-na-jozefowie-zdjecia/77857
- Będzie to oddział z rekordową liczbą łóżek obserwacyjnych - 28, na tych trzech poziomach. Dołożymy wszelkich starań, żeby standard wykonania i funkcjonalność obiektu była na jak najwyższym poziomie - mówi Rafał Dworakowski, z firmy Strabag.
Przypomnijmy, że projekt budowy nowego SOR-u był zgłaszany dwukrotnie do państwowego funduszu inwestycji lokalnych, ale nie znalazł uznania wśród rządzących. Marszałek województwa mazowieckiego zapewniał jednak, że nowy oddział ratunkowy w szpitalu na Józefowie powstanie bez względu na decyzję strony rządowej. I tak też się stało. Samorząd Mazowsza na realizację inwestycji przeznaczył blisko 100 mln zł.
- Obecny SOR funkcjonuje od 1995 r. i początkowo była to izba przyjęć. Następnie przekształcano je w szpitalne oddziały ratunkowe. My wtedy dostosowaliśmy tę izbę do warunków możliwie jak najbardziej spełniających standardy obiektu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Dziś ten obiekt nie spełnia wszystkich wymogów prawnych, dlatego budowa nowego oddziału jest przymusowa - mówi Bożenna Pacholczak, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego - Poza tym rocznie przyjmujemy ok. 100 tys. pacjentów, a z roku na rok ta liczba zwiększa się o kolejne 4-5 tys. osób.
Powierzchnia użytkowa nowego budynku to ok. 6,4 tys. m, a powierzchnia zabudowy ok. 3,8 tys. m. Istniejący SOR ma ok. 2 tys. m powierzchni. W nowym powstanie 14 gabinetów lekarskich, podczas gdy obecnie jest sześć. Gabinetów zabiegowych zaplanowano pięć; to o dwa więcej niż dotychczas. Teraz jest 13 łóżek obserwacyjnych, a będzie 28. W tej chwili w poczekalni dla oczekujących jest 70 miejsc siedzących, w nowym SOR-ze ma ich być 353. W nowym oddziale ratunkowym zaprojektowano 27 łazienek i ubikacji; w starym jest ich dziewięć.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/umowa-na-budowe-sor-u-podpisana/22609