Głównym nosicielem wirusa są dzikie i domowe zwierzęta takie jak: psy, wilki , lisy , nietoperze , ale także wiewiórki, sarny, koty. W bieżącym roku na Mazowszu zarejestrowano około 30 przypadków zwierząt zakażonych wirusem wścieklizny, w tym trzy przypadki na obszarze działania Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu .
- Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, dlatego psy zakażają się i chorują sporadycznie. Jednak większe zagrożenie stanowią koty. Nie tylko te, które wałęsają się po śmietnikach i piwnicach , ale także domowe, ponieważ szczepienie kotów jest u nas tylko zalecane. Poza tym wścieklizną można zakazić się od innych ssaków. Szczególnie groźne są u nas nietoperze i rude lisy. Chorobę spotyka się też wśród koni i bydła, które zostało pokąsane przez zakażone lisy lub inne zwierzęta - mówi rzecznik radomskiego sanepidu.
Wścieklizna jest ostrą chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego , objawiającą się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadzącą do śmierci. Chorobę cechuje długi okres utajenia, średnio od 1 do 3 miesięcy skrajnie do roku, a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy , tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.
- W chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie ma pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore. W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu
na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia, który może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej. Osoba zakażona wirusem wścieklizny również przenosi wirusa, który znajduje się w jego centralnym układzie nerwowym, ślinie i skórze - wyjaśnia sanepid.
O czym trzeba pamiętać:
- nie drażnij zwierząt,
- bądź czujny, gdy podchodzą do ciebie bezpańskie psy, koty nawet jeśli wyglądają przyjaźnie,
- nie dokarmiaj zwierząt, nie pokazuj zwierzętom żywności'
- podczas zwiedzania jaskiń, a także w innych miejscach pobytu nietoperzy, unikaj kontaktu z tymi ssakami,
- nie dotykaj znalezionych zwierząt rannych, padłych lub zabitych. Jeśli doszło do takiego kontaktu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jednocześnie powiadomić lekarza weterynarii o miejscu padnięcia zwierzęcia.
Pokąsanie przez zwierzę, które może przenosić wściekliznę, to stan zagrożenia życia.
Zasady postępowania w takiej sytuacji:
1. Energicznie płucz ranę wodą z mydłem przez około 15-20 minut.
2. Po odkażeniu rany jodyną lub alkoholem załóż jałowy opatrunek.
3. Jak najszybciej skontaktuj się z placówką medyczną dysponującą szczepionką, a w razie potrzeby także surowicą przeciwko wściekliźnie, nawet jeśli w tym celu musisz przerwać wycieczkę lub wczasy.
4. W przypadku pogryzienia przez zwierzę domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię nazwisko, adres zamieszkania, kontakt telefoniczny ) w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.
5. Zwierzę powinno zostać poddane 15- dniowej obserwacji weterynaryjnej , która rozstrzyga o stanie jego zdrowia.
Te same zasady stosuje się w przypadku pozostałych obrażeń wywołanych przez ssaki np. zadrapania lub innego kontaktu ze śliną zwierząt, które mogą przenosić wirusa wścieklizny.. W sytuacji kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę (pogryzieniem , podrapaniem, polizaniem ), gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji zwierzęcia, należy poddać się
szczepieniu przeciw wściekliźnie, które w Radomiu wykonuje się w Poradni Chorób Zakaźnych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul . Lekarskiej 4. Do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych. Oprócz szczepionki lub surowicy może zaistnieć konieczność leczenia antybiotykiem i profilaktyki przeciwtężcowej, o czym decyduje lekarz .