Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

Szanowni Czytelnicy!

 

Kolejnym Centrum działającym w strukturze Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji, którym chciałbym się pochwalić, jest Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji.

To Centrum realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi w zakresie redukcji uciążliwości ekologicznej procesów technologicznych, ukierunkowanych na wytwarzanie bioproduktów użytkowych, zamykania i integracji obiegów wodnych w przedsiębiorstwach z możliwością odzysku materiałów, a także wydłużania cyklu życia cieczy eksploatacyjnych.

W XXI stuleciu kwestie ekologiczne stają się problemami najwyższej wagi, które wymagają pilnych działań. Kryzys klimatyczny wymusza na nas racjonalne i zdecydowane podejście do kwestii ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Tym samym Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji stanie się w najbliższych latach kluczowym i strategicznym dla przyszłości naszego radomskiego Instytutu.

Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji jest świetnie przygotowany do wyzwań przyszłości. Dysponujemy unikatową w skali kraju infrastrukturą badawczą, technologiczną i kontrolno-pomiarową, a także wykwalifikowaną kadrą specjalistów z zakresu technologii chemicznej, biotechnologii, inżynierii chemicznej, inżynierii procesowej i inżynierii środowiska.

W tym miejscu chciałbym podziękować Pani dr inż. Annie Kowalik-Klimczak, która z ogromnymi sukcesami zarządza Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji. Na pochwałę zasługują także pracownicy Centrum, których publikacje trafiają na łamy najlepszych światowych czasopism naukowych z listy Top 10.

 Z życzeniami inspirującej lektury

 dr Adam Duszyk

Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji

 

Czym jest GOZ?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

GOZ to w szczególności poprawa jakości wody poprzez zminimalizowanie uwalnianych do niej chemikaliów, zmniejszenie ilości nieoczyszczonych ścieków odprowadzanych do wody i gleb, zwiększenie recyklingu oraz ograniczenie masy składowanych odpadów.

Dramatyczna sytuacja polskich rzek, w tym przede wszystkim potężna katastrofa ekologiczna na Odrze, pokazała, jak ważne jest projektowanie efektywnych rozwiązań technologicznych, które ograniczą niekorzystne oddziaływanie na środowisko nieodpowiednio oczyszczonych ścieków odprowadzanych do wód i gleby lub składowanie niebezpiecznych odpadów przemysłowych w miejscach nieprzystosowanych do tego celu. Jest to szczególnie istotne w branżach takich, jak przemysł spożywczy, galwaniczny, garbarski czy wydobywczy, które charakteryzują się wysokim zużyciem wody, a znaczna jej część staje się ściekami zwierającymi surowce (w postaci wody, biogenów, metali ciężkich, soli), które po obróbce odpowiednimi metodami mogą być ponownie wykorzystane.

GOZ w pracach B+R radomskiego instytutu badawczego

Chcąc odpowiedzieć na oczekiwania nowoczesnej gospodarki i świadomych konsumentów, Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji działające w ramach Łukasiewicz – ITEE, prowadzi intensywne prace badawcze nad zmniejszaniem uciążliwości procesów technologicznych na środowisko naturalne. Efektem tych prac jest zaangażowanie w realizację licznych projektów B+R, zarówno krajowych (dofinansowanych przez NCBR i NCN, tj. Preludium, Miniatura), jak i międzynarodowych (FENG – opracowanie substytutu grafitu naturalnego, Cornet – technologia zagospodarowania odpadów skórzanych), oraz publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych. Zgodnie z koncepcją GOZ priorytetem dla tych działań jest:

- dążenie do zamykania i integracji obiegów wodnych w przedsiębiorstwach,

- wytwarzanie ekologicznych produktów użytecznych,

- rozwój technologii, w których odpady produkcyjne (zarówno stałe, jak i ciekłe) są wykorzystywane jako surowce.

Zagospodarowanie ścieków i odpadów

Jednym z ostatnich osiągnięć Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji jest opracowanie technologii bezopadowego zagospodarowania ścieków galwanicznych. Ścieki tego typu to przede wszystkim woda zużyta do płukania wyrobów pokrywanych powłoką metaliczną lub/i wyczerpane kąpiele procesowe. Ze względu na swój skład chemiczny stanowią one poważny problem ekologiczny, ale odpowiednio przygotowane mogą być źródłem wody i surowców do ponownego wykorzystania w poszczególnych operacjach technologicznych przedsiębiorstw galwanicznych. Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji dysponuje wiedzą w zakresie efektywnego doboru układów procesowych do oczyszczania ścieków przemysłowych w zależności od ich typu i oczekiwań klienta przemysłowego oraz unikatową infrastrukturą badawczą i kontrolno-pomiarową, która umożliwia realizowanie tych procesów w skali pilotowej.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne realizowane w obszarze zrównoważonego zarządzania przemysłowymi zasobami wodnymi wspierane są pracami badawczymi, które dotyczą opracowywania i wdrażania inteligentnych materiałów w postaci filtrów i sorbentów do wysokoefektywnego oczyszczania wód i ścieków oraz kompozytów i smarów do wydłużania czasu pracy maszyn i urządzeń technologicznych. Zgodnie z ideą GOZ powstają one z surowców odpadowych (m.in. polimerowych, rolno-spożywczych), a ich projektowanie jest możliwe dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu technologii chemicznej, biotechnologii, inżynierii procesowej i inżynierii środowiska.

Świadomość ekologiczna społeczeństwa

Powodzenie we wdrażaniu rozwiązań z zakresu GOZ zależy w głównej mierze od świadomości ekologicznej społeczeństwa. Istotna w tym zakresie jest edukacja ekologiczna i odpadowa, kształcenie kadr i szkolenie pracowników, zwłaszcza w sektorach kluczowych dla rozwoju GOZ. Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji, wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, angażuje się w przedsięwzięcia związane z podnoszeniem świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz ze zwiększaniem dostępu do wiedzy ekologicznej poprzez:

- realizowanie szkoleń dla wybranych grup odbiorców (m.in. z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków dla Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej),

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

- aktywizowanie dzieci i młodzieży w zakresie samodzielnego eksperymentowania podczas laboratoryjnych pokazów chemicznych w ramach pikników naukowych i spotkań w siedzibie Łukasiewicz – ITEE, a także dorosłych – w ramach praktyk studenckich i staży naukowych,

- organizowanie ogólnopolskiej konferencji „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – Możliwości i Wyzwania”, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń między środowiskami: naukowym, biznesowym i akademickim.

Zapraszamy do współpracy

Dyrektor Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji dr inż. Anna Kowalik-Klimczak zaprasza do współpracy przedstawicieli środowiska gospodarczego i naukowego, którzy zainteresowani są kreowaniem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i produktowych w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych, przetwarzania odpadowej biomasy roślinnej, badania materiałów biowęglowych i filtracyjnych, wytwarzania regeneracyjnych kompozytów polimerowych i środków smarowych do specjalnych zastosowań, np. morskich elektrowni wiatrowych oraz wykonywania badań mikrobiologicznych. Dysponujemy laboratorium akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji.

Więcej informacji na temat Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji: TUTAJ.

Kontakt:

[email protected]

tel. (+48) 48 364-92-41, (+48) 601 263 460

https://www.cozadzien.pl/radom/nowoczesna-edukacja-zawodowa-wsparciem-dla-gospodarki/104272

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy