Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

W ratuszu będą wydziały urzędu

W ratuszu będą wydziały urzędu

Urząd Miejski przygotowuje się do zagospodarowania budynku ratusza w radomskim rynku. Ma się tu przenieść część wydziałów Urzędu Miejskiego.

- Działamy stopniowo i metodycznie, bo mamy do czynienia z obiektem, który stanowi dla nas duże wyzwanie. Z jednej strony jest  bardzo cennym i ważnym dla miasta zabytkiem, z drugiej zaś jest bardzo zdegradowany, więc wymaga ogromnych i kosztownych prac remontowych – mówi sekretarz miasta Rafał Czajkowski. 

Jest już gotowa dokumentacja przedprojektowa rewitalizacji budynku, w której oceniono stan instalacji i urządzeń technicznych. Jak mówi sekretarz miasta, nie napawa ona optymizmem. Zarówno budynek główny ratusza, jak i oficyny boczne wymagają gruntownego remontu. Konieczne jest wysuszenie bardzo zawilgoconych fundamentów, usunięcie szkodliwego dla ludzi zagrzybienia, wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

SZUKANIE PIENIĘDZY Z UNII

Kolejnym krokiem magistratu będzie opracowanie dokumentacji projektu wykonawczego inwestycji wraz z kosztorysem szacunkowym.

– Spodziewamy się konieczności poniesienia wysokich nakładów, wiec bierzemy pod uwagę możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na ten cel, o ile tylko będzie taka szansa – mówi Rafał Czajkowski.

- Nowa unijna perspektywa finansowa ruszy pełną parą dopiero na początku 2015 roku. Aby w ogóle myśleć o zagospodarowaniu tego gmachu, musimy wiedzieć, w ramach jakich programów ministerialnych i marszałkowskich możemy składać wnioski o wsparcie. Bez dofinansowania z zewnątrz nie uda nam się wyremontować tego budynku. Nie chcę podejmować się zadania, z którego później będę się musiał wycofywać z braku funduszy - tłumaczył nam niedawno prezydent Andrzej Kosztowniak. 

Wnętrza ratusza za czasów funkcjonowania archiwum - zobacz zdjęcia

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K


Tymczasem Urząd przygotowuje przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Zostanie on ogłoszony jeszcze w  tym roku, prawdopodobnie we wrześniu.

TROCHĘ HISTORII

Gmach dawnego ratusza został usytuowany w północnej pierzei rynku w stylu neorenesansowym, według projektu Henryka Marconiego w latach 1845 - 1848. W dwukondygnacyjnym budynku głównym znajdowały się biura magistrackie, a na piętrze mieszkania. W 1852 roku na wieży zainstalowano tzw. zegar transparentowy, oświetlony kinkietami olejowymi. Później na elewacji został umieszczony herb miasta. Po 1919 roku urzędowali tu przedstawiciele władz samorządowych. Z czasem ratusz stał się zbyt ciasny dla urzędników i w latach 50. XX w. powstało  tu archiwum.
Na początku 2009 roku prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, wicewojewoda Dariusz Piątek i dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu Kazimierz Jaroszek podpisali umowę, na mocy której miasto przekazało Skarbowi Państwa działkę przy ulicy Wernera z przeznaczeniem na budowę Archiwum Państwowego w zamian za budynek ratusza, który zostanie zagospodarowany przez administrację samorządową. Wybudowanie nowej siedziby dla Archiwum stało się faktem. W październiku 2013 roku placówka uroczyście otworzyła swoje podwoje.
Ratusz jest wpisany do rejestru zabytków i wszelkie planowane w nim roboty remontowe muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy