Na piątkowym szkoleniu w hotelu Aviator sala była zapełniona po brzegi. Akcja organizowana jest od trzech lat na terenie całego kraju. W Radomiu takie spotkanie zostało zorganizowane już po raz czwarty. - Bardzo lubimy przyjeżdżać do Radomia, rodzice witają nas zawsze liczną frekwencją – mówi Dominika Oleszek, organizator bezpłatnych spotkań MAMA WIE! – Spotkania są przeznaczone dla kobiet w ciąży i świeżo upieczonych rodziców dzieci do szóstego miesiąca życia. Chodzi o to, że zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin, partnerów związanych z branżą dziecięcą, po to, aby młode mamy czy przyszłe mamy miały okazję posłuchać specjalistów – wyjaśnia organizatorka.
Gościem specjalnym, który towarzyszy spotkaniom od początku, był Paweł Zawitkowski – fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizujący się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Od lat doradza rodzicom jak przez dotyk, ruch i zwariowane pomysły wspierać prawidłowy rozwój dzieci. Paweł Zawitkowski jest także autorem projektu „Mamo, tato, co ty na to?, który dotyczy promocji zdrowia, opieki, pielęgnacji, wychowania małych dzieci. Jak przyznaje fizjoterapeuta na takich spotkaniach z rodzicami poruszane są w szczególności tematy dotyczące rozwoju dziecka i kolei losów, które nie zawsze układają się tak, jak to sobie wyobrażamy. - Jeżeli się jest młodym rodzicem, to człowiek ciągle się zastanawia dlaczego tak jest a nie inaczej, że np. dziecko za krótko śpi albo za długo bądź nie siada w tym samym momencie co inne dziecko. Ciągle jest nam mało i coś jest nie tak. Dlatego próbuje rozmawiać z rodzicami na ten temat. Bardzo dobrze jest jeśli na sali są ludzie, którzy sami zadają pytania albo występują z jakimiś problemami. Zazwyczaj to jest tak, że każdy myśli, że jego problemy są jedyne w swoim rodzaju. W pewnym sensie tak jest, bo każdy z nas uważa, że jego dziecko jest wyjątkowe, ale jak tak się stoi z boku, szczególnie dla tych, którzy mają służyć radą i pomocą, to te wszystkie problemy nieustannie się powtarzają – tłumaczy Zawitkowski.
Jak twierdzi Zawitkowski dla fizjoterapeutów i osób zajmujących się rozwojem dzieci niezmierne ważne są różne nowinki i doniesienia medyczne, które pozwalają na jeszcze lepsze i skuteczniejsze metody leczenia. - Wiedza jaką mamy w tej chwili jest dużo bardziej rozległa i dokładniejsza w stosunku do tego, co wiedzieliśmy 5 czy 10 lat temu. Z radością można się rozprawiać z różnymi mitami i zabobonami dotyczącymi małych dzieci. To dotyczy zarówno prostych spraw, jak pieluchowania czy zakładania butów itp., jak również poważnych spraw, jak np. dzieci z ADHD. Co roku dowiadujemy się czegoś nowego i warto tę wiedzę pogłębiać. Ja na spotkaniach z rodzicami chętnie dziele się takimi szczegółami, bo to jest i zabawne i bardzo uczące– dodaje
Na takich spotkaniach poruszane są tematy jak: pielęgnacja, chustonoszenie, karmienie, pierwsza kąpiel czy kurs pierwszej pomocy.