Co roku przybywało oddziałów i dzieci uczących się w nich. W 1989 roku było już 7 oddziałów, a w nich 47 dzieci. W październiku 1990 roku Halina Marciniak została wicedyrektorem SP nr 36 do spraw dzieci niedosłyszących. W tym samym roku powstało także Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym „Verba”; jego cel podstawowy to udzielanie pomocy dzieciom niedosłyszącym i ich rodzicom oraz integracja z dziećmi zdrowymi. Efektem działalności Verby było powstanie - pierwszej w regionie radomskim - szkoły integracyjnej. Zanim jednak powstała, członkowie stowarzyszenia i miasto długo szukali budynku, którym mógłby być siedzibą placówki. Ostatecznie wybór padł na dawny hotel Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy ul. Wierzbickiej.
1 lipca 1993 roku Rada Miejska Radomia podjęła uchwałę o powołaniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 41 (integracyjnej). Dyrektorem została Halina Marciniak i to ona opracowała program, według którego PSP funkcjonowała. 15 października naukę w dziewięciu oddziałach rozpoczęło 77 dzieci, w tym 55 niepełnosprawnych. Od początku podstawówka cieszyła się bardzo dobrą opinią, co przekładało się na zainteresowanie rodziców. W roku szkolnym 1994/95 do 13 oddziałów uczęszczało 176 uczniów. Trzy lata później oddziałów było już 26, w tym 24 w pełni integracyjne (488 dzieci, w tym 120 niepełnosprawnych i ponad 90 osób personelu). W roku szkolnym 1998/99 do PSP nr 41 chodziło 517 uczniów, w tym 112 z niepełnosprawnością.
Budynek szybko stał się za ciasny. Miasto przekazało więc kolejne. Powstała w nich sala gimnastyczna, stołówka, świetlica, nowe sale dydaktyczne i pracownia komputerowa. W listopadzie 1996 roku wszystkie obiekty połączono łącznikami, a dla dzieci mających problemy z poruszaniem się uruchomiono windę.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ze-szkolnej-kroniki-psp-14-im-jana-pawla-ii-zdjecia/73315/31
W 20. rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka, 16 października 1998 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. „Wielki Patron zobowiązał nas do podejmowania przemyślanych działań na rzecz kształtowania osobowości dzieci i młodzieży, wychowywania ich w duchu tolerancji. Idea integracji zyskała wówczas swój szczególny wymiar” - czytamy w broszurce wydanej z okazji 25-lecia szkoły.
W roku szkolnym 1999/2000, w wyniku reformy oświaty, powstał Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II, w skład którego weszła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Pawła II, Publiczne Gimnazjum nr 14 i internat dla dzieci niepełnosprawnych.
Rosnące zainteresowanie placówką i coraz większa liczba chętnych zmusiły władze miasta do rozbudowy ZSI. 10 października 2001 uroczyście oddano do użytku nowy budynek. Osiem dni później ks. bp Edward Materski poświęcił popiersie papieża, które zostało umieszczone w górnym holu gimnazjum. W roku szkolnym 2006/2007 internat został zlikwidowany, a pomieszczenia przeznaczono na klasy dla młodszych uczniów.
1 września 2014 roku – po odejściu na emeryturę dyrektor Haliny Marciniak – szefem ZSI został Jan Rychlicki. Trzy lata później gimnazja przestały istnieć – Zespół Szkół Integracyjnych stał się Publiczną Szkołą Podstawową nr 14 Integracyjną im. Jana Pawła II.