W okresie ferii zimowych należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie na drodze. Zapewne część z nas wyruszy na zimowy wypoczynek, zatem na drogach będzie panował wzmożony ruch. Policja apeluje, aby przestrzegać najważniejszych zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do celu. – Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych – informuje nadkom. Emilia Kosma, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. – W trakcie jazdy należy przede wszystkim ograniczyć i dostosować do panujących warunków prędkość, zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, a co najważniejsze, przed każdą dłuższą podróżą powinno się zrobić dokładny techniczny przegląd auta.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-bezpieczne-ferie-zdjecia/97781
Policja przypomina również pieszym, aby podczas poruszania się stosowali zasadę ograniczonego zaufania, a ze względu na coraz wcześniej zapadający zmrok nosili elementy odblaskowe. – Przy konfrontacji z autem pieszy ma bardzo małe szanse, dlatego należy zatrzymywać się przed każdym przejściem dla pieszych. Dodatkowo odblaski są niezbędne do tego, by bezpiecznie poruszać się nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w nim. Pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa – mówi nadkom. Emilia Kosma.
W okresie, w którym temperatury spadają znacznie poniżej zera należy również pamiętać o osobach, które są szczególnie narażone na wychłodzenie. – Apelujemy do państwa o to, aby reagować w takich sytuacjach i dzwonić bezpośrednio na nr 112. Dzięki takim zgłoszeniom służby są w stanie podjąć odpowiednią interwencję – wyjaśnia Katarzyna Kucharska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.
Ferie zimowe to również okres, w którym dużo osób spędza wolny czas na łyżwach. Ratownicy ŚL WOPR przestrzegają, aby nie wchodzić na tafle lodu na zamarzniętych zbiornikach wodnych. – Do jazdy na łyżwach należy korzystać tylko ze strzeżonych lodowisk. Miejsca, które nie są do tego przystosowane, czyli na przykład zamarznięte zalewy, mogą stanowić dla nas duże niebezpieczeństwo – informuje Arkadiusz Gradowski, ratownik ŚL WOPR.
Ratownicy zaprezentowali zgromadzonym dzieciom techniki ratownictwa lodowego. W trakcie wydarzenia odbyła się symulacja akcji ratunkowej, podczas której została udzielona pomoc osobie znajdującej się w wodzie. Pokazane zostały także działania, które muszą zostać podjęte wobec takiej osoby tuż po wydostaniu jej z wody.
Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych startuje również ogólnopolska kampania pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. W ramach tej akcji obecnym na miejscu dzieciom rozdano gadżety poprawiające bezpieczeństwo.
Dodatkowo w Komendzie Wojewódzkiej Policji będą regularnie organizowane spotkania dla dzieci pn. „Spotkania z komisarzem Zebrą”, podczas których będą przekazywane najmłodszym najważniejsze zasady poruszania się po drogach.