Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Powiat zwoleński został Stolicą Kultury Mazowsza

Powiat zwoleński został Stolicą Kultury Mazowsza

 

Uroczystość przekazania symbolicznego klucza odbyła się w niedzielę, 23 lutego. Była jednym z elementów oficjalnych obchodów 600-lecia nadania praw miejskich dla Zwolenia. - Ta ziemia jest bardzo bogata w historię, przeszłość. Ma wielkich, pochodzących stąd ludzi jak np. Jan Kochanowski. Jest też bogata w tych ludzi "zwykłych-niezwykłych". To nie tylko wielkie nazwiska, ale też organizacje pozarządowe czy pojedyncze osoby, które działają dla dobra wspólnego, tworzą w różnych dziedzinach życia i sztuki, przyczyniają się do tego, że rozwijamy się jak najlepiej - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. 

Wcześniej tytuł ten należał do miasta Radom, które dzięki dofinansowaniu ze środków samorządu województwa mazowieckiego mogło zorganizować szereg imprez. - Przegląd najlepszych teatrów plenerowych, który nazwaliśmy Ulicą Teatralną, spotkania z kulturą żydowską "Ślad", święto patrona naszego miasta - "Kaziki", a także pełną literackich gwiazd "Wiosnę Literacką" i targi wydawnictw regionalnych. Dziś, przekazując ten symboliczny klucz do Stolicy Kultury Mazowsza przekazujemy także misję promowania tradycji, wspierania artystów, budowania silnej kulturalnej wspólnoty. Cieszę się, że to właśnie powiat zwoleński otrzymał ten tytuł, bo to miejsce, w którym splata się historia z teraźniejszością. Duch Jana Kochanowskiego wciąż inspiruje kolejne pokolenia - tłumaczył Łukasz Molenda, wiceprezydent Radomia. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/powiat-zwolenski-stolica-kultury-mazowsza-uroczyste-wreczenie-klucza-zdjecia/107147

Nie inaczej będzie w powiecie zwoleńskim. Starosta Andrzej Skorek przedstawił najważniejsze wydarzenia, które odbędą się w najbliższych miesiącach. - Organizowane wspólnie z gminą Zwoleń m.in. Imieniny Pana Jana, Święto Polskiej Wsi, Dni Sycyny. Te trzy wydarzenia będą się odbywały we współpracy z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie pod nazwą "Salon Artystyczny" i "Noc Muzeuów". Oprócz tego, będą odbywać się zwoleńskie teatrałki, prezentacje twórczością artystów Domu Kultury, biesiada poetów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych, teatr jednego wiersza, wieczór poezji "Janowi Kochanowskiemu - My współcześni", tradycje wielkanocne z udziałem zespołów folklorystycznych i kół gospodyń wiejskich - wymieniał Skorek. 

Dla powiatu zwoleńskiego, jak również i samego Zwolenia, będzie to okazja do zaprezentowania swojego turystycznego i przede wszystkim kulturalnego potencjału. - Ten tytuł przez rok, gdy będziemy go posiadali, spowoduje, że jeszcze bardziej będziemy chcieli wypromować naszą ziemię, nasze miasto. Do tej pory współpraca z rządem i samorządem województwa mazowieckiego układała się bardzo dobrze. Myślę, że ten tytuł pomoże na przyszłość, współpraca się zacieśni, a my tym samym będziemy mogli zrobić więcej dla mieszkańców - wyjaśniał Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. 

https://www.cozadzien.pl/region/sa-miastem-od-600-lat-zwolen-swietuje/107072

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Podczas niedzielnych uroczystości obecni byli także przedstawiciele władz rządowych, a także parlamentarzyści. - Na ten tytuł i na ten sukces pracowały tak na prawdę pokolenia mieszkańców Zwolenia i ziemi zwoleńskiej. Każde z nich dołożyło cegiełkę do rozwoju kultury i rozwoju tej ziemi - mówił Patryk Fajdek, wicewojewoda mazowiecki. - Cieszę się, że w naszym regionie, kolejne miasta i gminy są Stolicami Kultury. Bez kultury nie istniałby naród polski, bo to kręgosłup każdego narodu. Kultura wyznacza miejsce na mapie świata. Zwoleń jest znany z imienin pana Jana Kochanowskiego, ale także z szeregu innych imprez, na których bywam. Są zawsze wspaniałe, jesteśmy dumni ze Zwolenia. Życzymy, żeby ten rok owocował w liczne inicjatywy, które przejdą do historii jako stałe elementy - tłumaczył Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Zwieńczeniem oficjalnego przekazania tytułu dla władz powiatu zwoleńskiego był wernisaż wystawy fotograficzno-plastycznej nieżyjących artystów zwoleńskich "Pasje artystyczne naszych przodków".

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy