Prof. Roman Duszek jest artystą grafikiem, w swojej działalności twórczej skupia się głównie na grafice artystycznej. W latach 1953-1959 studiował na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu studiów pracował dla szeregu instytucji i wydawnictw w Polsce. W drugiej połowie lat 60-tych wyjechał do Paryża, gdzie przez kilka lat projektował dla studia Lonsdale Design.
Jego dorobek obejmuje prace z dziedziny opakowań, grafiki książkowej, projekty znaków firmowych, systemy identyfikacji i informacji wizualnej, grafiki informacyjnej oraz architektury informacji. Jest autorem wielu znanych znaków towarowych, m.in.: logo hotelu "Victoria" , Telewizji Polskiej, Polskich Linii Lotniczych LOT (współpraca Andrzej Zbrożek), Narodowego Funduszu Zdrowia czy systemu informacji wizualnej metra w Warszawie (współpraca Ryszard Bojar), a także systemów identyfikacji wizualnej wielu zagranicznych firm.
Czynnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych wystawach prac z dziedziny projektowania i grafiki artystycznej. Jest laureatem nagród w konkursach z dziedziny komunikacji wizualnej, grafiki artystycznej oraz pedagogiki - m.in.:
- Nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia pedagogiczne,
- Nagrody Uniwersytetu Missouri (Foundation Award) za wybitne osiągnięcia pedagogiczne,
- Nagrody Ministra Kultury za osiągnięcia w projektowaniu opakowań,
- I Nagrody ICSID-Kyoto za projekt System Orientacji w Miastach (w zespole J. Porębski, J. Surawski, A. Wróblewski)
Był stypendystą IBM na Międzynarodową Konferencję Dizajnu w Aspen, USA. W latach 1978-1984 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Od roku 1984 mieszka w USA, gdzie prowadził zajęcia z komunikacji wizualnej w Szkole Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Illinois. W roku 1990 uzyskał tytuł Profesora na Uniwersytecie Missouri, gdzie organizował program projektowania graficznego. Prowadzi zajęcia z podstaw projektowania graficznego, typografii, zastosowania technik cyfrowych w projektowaniu, grafiki informacyjnej, projektowania struktur informacyjnych dla interaktywnych mediów oraz dyplomowe Studio 508. W latach 1979-1983 był wiceprezydentem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA. Jego prace publikowane są w licznych katalogach, periodykach i książkach z dziedziny projektowania graficznego.
źródło: Teatr Powszechny w Radomiu