OFERTY RADOMSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH ZOBACZCIE NA WIRTUALNA GIEŁDA SZKÓŁ
Miasto przygotowało prawie 5,5 tys. miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. - W radomskich liceach ogólnokształcących powstaną łącznie 54 oddziały, licząc z tzw. klasą zerową (program trezciej klasy gimnazjum) z rozszerzeniem hiszpańskim w IV LO – wyjaśnia Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Władze miasta od jakiegoś czasu namawiają absolwentów gimnazjów do kontynuowania nauki w szkołach zawodowych i technikach. Działania te motywuje sytuacją na rynku pracy. O spotkaniach z młodzieżą na ten temat pisaliśmy już wcześniej (czytaj więcej TUTAJ).
- W szkołach zawodowych i technikach powstanie 106 oddziałów, czyli około 1800 miejsc. Przewidujemy, że jeżeli nabór do którejś z tych klas będzie cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, wówczas zostanie zwiększona liczba miejsc – dodaje Leszek Pożyczka.
Jakie nowości?
Radomskie szkoły od nadchodzącego roku zapraszają na nowe kierunki. W Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej będzie to klasa o profilu technik weterynarii. W Zespole Szkół Ekonomicznych powstaną dwie nowe klasy - technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali. V Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Radomiu otwiera w roku szkolnym 2013/2014 klasę dwujęzyczną z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania, a IV Liceum Ogólnokształcące klasę zerową, dwujęzyczną z hiszpańskim.
Od nowego roku szkolnego przy wszystkich zasadniczych szkołach zawodowych, a także w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego będzie prowadzonych 81 kursów kwalifikacyjnych. - Już jest kilka prowadzonych, ale na razie tylko kilka. Od przyszłego roku szkolnego będzie ich zdecydowanie więcej. Chodzi o roczne zajęcia dla absolwentów lub osób z zewnątrz, które pozwolą się przekwalifikować lub zdobyć nowe umiejętności – mówi Leszek Pożyczka. - Przykładowe kursy to „Organizacja i kontrola robót budowlanych” lub „Sporządzanie kosztorysów” te kursy będą bezpłatne dla uczestników, jeżeli tylko uda zebrać się dwudziestu chętnych. Są one opłacane w ramach subwencji oświatowej – dodaje.
Rekrutacja do szkół
Na rejestrację w elektronicznym systemie rekrutacji uczniowie mają czas do 24 maja. Potem, po otrzymaniu
oryginału i kopii świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału
i kopii zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, do 1
lipca będą mieli czas na wypełnienie formularza osiągnięć w systemie.
Szkoły ponadgimnazjalne będą przyjmować kopie dokumentów od 28
czerwca do1 lipca.
Szczegółowe informacje, jak należy dokonać rejestracji do szkoły oraz obowiązujące terminy, są dostępne na stronie www.radom.edu.com.pl