O tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczek, spacerów, ale też poprawie świadomości nauczycieli względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez kuratorium oświaty, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, policję i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.
- Mimo, że w szkołach na ten temat bardzo dużo się mówi, to cały czas dzieci są ofiarami wypadków na drodze - mówi Czesław Ziemniak z Kuratorium Oświaty w Warszawie.
- Wpadliśmy na pomysł żeby także przypomnieć tę wiedzę nauczycielom, dyrektorom, osobom, które uczestniczą w promowaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodaje Marcin Ciężkowski, dyrektor WORD w Radomiu.
Duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego ma systemowa i efektywnie prowadzona edukacja we wszystkich obszarach bezpieczeństwa ruchu drogowego na każdym etapie nauki. Należy pamiętać, że zasady i wzory zachowań nabywane od najmłodszych lat są wykorzystywane w dalszym życiu, jak również przekazywane młodszym pokoleniom.
- Chcieliśmy szczególnie uczulić dyrektorów szkół podstawowych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w drodze do szkoły i różnego rodzaju imprez rekreacyjnych, turystycznych, wyjść do kina, czyli w takich sytuacjach, w których potocznie mówi się, że uczniowie "idą na wycieczkę". Jak to zrobić, jak to organizować, żeby było bezpiecznie, zgodnie z prawem - mówi Łukasz Molenda z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.
Przypomnijmy, że dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej.
- Jeżeli nauczyciel ma prawidłowo uczyć dzieci zagadnień związanych z ruchem drogowym to powinien korzystać z naszej pomocy, bo to policjanci z "drogówki" mają najszerszą wiedzę w tym aspekcie - informuje Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu.
W 2021 roku polska policja odnotowała prawie 1,8 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku zycia. W ich wyniku 50 dzieci zmarło, a ponad 1,8 zostało rannych.