Za nami uroczysty wernisaż dwóch nowych wystaw, które możemy już oglądać w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Te wystawy to prezentacje sylwetek dwóch znanych przyrodników związanych z Radomiem. Pierwsza z nowo otwartych ekspozycji nosi tytuł „Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego”i przygotowana została przez kierownika Działu Przyrody Marka Słupka, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Nadleśnictwem Radom. Leopold Pac-Pomarnacki to radomski przyrodnik, ornitolog i myśliwy. - Jest to postać wielowymiarowa i myślę, że warty jest podkreślenia jego dorobek literacki. Dorobek, kory zamyka się w 700 artykułach, 8 pozycjach książkowych. Ostatnia książka, zbiór opowiadań łowieckich ukazała się w roku 1982. Niestety druku nie doczekała się jego powieść "Słońce nad Pahlawi". Myślę, że pokłosiem tejże wystawy będą dalsze działania i inicjatywy zmierzające do popularyzacji tej postaci, również być może przez wydanie niepublikowanych do tej pory rękopisów - mówi Marek Słupek, kierownik działu przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Muzeum na wystawie prezentuje bogate zbiory dotyczące Leopolda Pac-Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki i unikalne atlasy ptaków. W centralnej części ekspozycji jest specjalnie przygotowane konstrukcja w formie pnia potężnego dębu, w którym zaprezentowane zostały zbiory ptasich jaj. - Koleje losu Leopolda są bardzo bujne. Przez wszystkie te lata nie zapomina o treści swojego życia, czyli pasji kolekcjonerskiej o zainteresowaniu przyrodą. Wśród kolekcji jaj, które w tej chwili prezentujemy na naszej wystawie, możemy odnaleźć również okazy zebrane w latach tej trudnej tułaczki wojennej - mówi Marek Słupek. - W latach 70. kiedy ta kolekcja trafiła do naszego muzeum była ona wielką sensacją i do tej pory na tle podobnych kolekcji krajowych rzeczywiście ten zbiór pozytywnie się wyróżnia. Mamy tutaj jaja 225 gatunków ptaków pochodzących z 444 zniesień.
https://www.cozadzien.pl/kultura/dwie-wystawy-w-malczewskim/72609
Zwiedzający zapoznają się bliżej z postacią doktora Chałubińskiego, urodzonego w Radomiu współtwórcy Towarzystwa Tatrzańskiego i jednego z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Centralnym punktem ekspozycji będzie zaaranżowany gabinet Tytusa Chałubińskiego.
- Wystawa to zbiór pamiątek po doktorze, obrazów przedstawiających różne miejsca jego życia, a przede wszystkim jego ukochane Zakopane. Zwiedzający zobaczą oryginalne, należące do doktora stetoskop i inne akcesoria medyczne, okulary, laskę czy ciupagę. Przedstawiony zostanie także wątek radomski, bowiem właśnie w Radomiu urodził się Tytus Chałubiński – mówił podczas wernisażu Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.
Wystawy można podziwiać do końca lipca. Wstęp płatny.