Widowisko rozpocznie się o godz. 10.00 od poranku z kucykami. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godz. 12.00. Odbędzie się wówczas parada z udziałem orszaku weselnego i wszystkich konnych pojazdów.
- Impreza będzie miała charakter plenerowego pikniku, w czasie którego zwiedzający będą mogli poznać różne formy użytkowania konia na przestrzeni wieków w Polsce - od konia gospodarskiego, sportowego i wojskowego. W programie mamy m.in. wiejski orszak weselny, akcję bojową zaprzęgu straży ogniowej, tradycyjne prace polowe - sianie, orka, bronowanie, a także praca koni w lesie - wylicza Przemysław Bednarczyk, kierownik Działu Kultury Wsi w Muzeum Wsi Radomskiej.
O godz. 12.30 rozpoczną się pokazy prac polowych, a następnie zrywki drzewa i zaprzęgu straży ogniowej. O 14.00 zaprezentują się konie sportowe w skokach przez przeszkody, a pół godziny później zaplanowany jest pokaz kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-muzeum-wsi-radomskiej-zdjecia/91222
Widowiskowo zapowiadają się także zawody w powożeniu zaprzęgami oraz - zaplanowana na godz. 17.30 - szarża ułańska.
- Myślę, że największą atrakcją będzie barwny występ szwadronu jazdy z okresu Księstwa Warszawskiego. 3 maja obchodzimy święto państwowe i chcielibyśmy, pokazując tę formację, nawiązać do tej rocznicy. Występ ułanów w wykonaniu naszych kolegów z Sandomierza będzie elementem łączącym te dwa ważne dla nas wydarzenia, czyli święto konia i Święto Konstytucji 3 Maja. Oprócz formacji z XIX wieku zobaczymy też kawalerię z XX wieku, które odtworzą szwadrony jazdy polskiej z okresu I i II wojny światowej - tłumaczy Przemysław Bednarczyk.
Podczas pikniku turyści będą mogli korzystać z bezpłatnej przejażdżki bryczką po terenie skansenu. Muzeum Wsi Radomskiej zachęca też do udziału w projekcji filmów dla dzieci w remizie oraz odwiedzania wystawy "Koń w sztuce ludowej", która znajduje się w spichlerzu z Wilkowa.
Program:
10.00 – poranek z kucykami
12.00 – otwarcie pikniku, parada z udziałem orszaku weselnego oraz wszystkich uczestników i konnych pojazdów transportowych.
12.30 – koń gospodarski w pracach polowych (orka, sianie, bronowanie – pokazy z przerwami do godz. 16.00)
13.15 – pokaz zrywki drzewa
13.30 – pokaz zaprzęgu straży ogniowej
14.00 – pokaz koni sportowych, skoki przez przeszkody
14.30 – pokaz kawalerii z okresu Księstwa Warszawskiego i II Rzeczypospolitej – zawody kawaleryjskie
16.00 – zawody w powożeniu zaprzęgami
17.00 – dekoracja uczestników
17.30 – szarża ułańska z udziałem kawalerii z okresu Ks. Warszawskiego i II Rzeczypospolitej