Temu budowaniu tożsamości służy Radomski Program Edukacji Historycznej, przygotowany przez muzeum i Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Skierowany jest do uczniów szkół – zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych – z Radomia i regionu.
- Projekt opiera się na kompleksowym kształceniu dzieci i młodzieży z Radomia i regionu w zakresie wiedzy na temat, bardzo przecież bogatej, historii naszego miasta. W dobie postępującej globalizacji potrzebą chwili staje się racjonalnie zaplanowana edukacja historyczna, która główny nacisk położy na budowanie lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, z którego się pochodzi – tłumaczy Adam Duszyk.
Program pomyślany został jako wieloetapowy i ruszy od nowego roku szkolnego, ale pierwsze elementy projektu już są dostępne. - Od kilku tygodni można w muzeum oglądać wystawę „Radomian portret własny”. Z wykorzystaniem prezentowanych na niej treści prowadzone są warsztaty i lekcje muzealne. Przygotowaliśmy także kalendarz na 2022 rok z sylwetkami wybitnych radomian i zamierzamy przekazać bezpłatnie po kilka egzemplarzy do każdej z placówek edukacyjnych w Radomiu. Jest ich, razem z przedszkolami i poradniami pedagogiczno-psychologicznymi, ponad 160 – mówi zastępca dyrektora MJM.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-startuje-z-radomskim-programem-edukacyjnym-zdjecia/77982
Pakiet kalendarzy z rąk dyrektora muzeum Leszka Ruszczyka otrzymali w poniedziałek: Anna Kwiatkowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Norbert Sałuda, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego i Ewa Czerwiec, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5.
1 lipca przyszłego roku zostanie otwarta stała ekspozycja w Muzeum Historii Radomia, przygotowywana w Domu Gąski i Esterki, która także wpisuje się w Radomski Program Edukacji Historycznej. Planowane są tam także lekcje, wykłady i warsztaty poświęcone historii Radomia. Również 1 lipca ma być zaprezentowany podręcznik dla nauczycieli, zawierający 30 – 15 dla szkół podstawowych i 15 dla szkół ponadpodstawowych – scenariuszy lekcji o historii Radomia. Książki zostaną przekazane nieodpłatnie wszystkim szkolnym bibliotekom w mieście. W czwartym etapie programu przewidziano stworzenie, przez wydział edukacji, kompleksowego systemu kształcenia w zakresie edukacji historycznej.
- Etap piąty Radomskiego Programu Edukacji Historycznej to przygotowanie specjalnego systemu lojalnościowego. Szkoły, które w ciągu roku będą nas odwiedzać najczęściej, będą mogły liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów i na zniżki przy zakupie biletów – zdradza Adam Duszyk. - Program lojalnościowy obejmie też indywidualnych zwiedzających.
https://www.cozadzien.pl/kultura/nowy-obraz-w-kolekcji-radomskiego-muzeum/77696
Ostatni etap, szósty to przygotowanie i druk, zapowiadanej już wcześniej, czterotomowej monografii historycznej Radomia. W styczniu natomiast ukaże się pierwszy numer, wydawanego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego, rocznika naukowego „Arte Fakty”. Będzie tam stały rozdział dotyczący radomskiej edukacji historycznej.
- Znajomość historii własnego miasta jest bardzo ważna, bo buduje tożsamość. Dlatego takie inicjatywy współpracy, jak ta Muzeum im. Jacka Malczewskiego, są bardzo cenne – twierdzi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. - Chcielibyśmy podejść do tego projektu w sposób programowy i systemowy. Będziemy nie tylko rekomendować te rozwiązania nauczycielom, ale i obligować ich do czynnego włączenia się w realizację Radomskiego Programu Edukacji Historycznej.
https://www.cozadzien.pl/kultura/muzeum-historii-radomia-tradycja-i-nowoczesnosc/75210