Uroczyste odsłonięcie muralu "Patrz. Szanuj. Pamiętaj." poprzedziła część artystyczna. Szkolna grupa teatralna wystawiła spektakl pt. "Człowiek, który chciał żyć drugi raz" przygotowany na podstawie prozy i poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W części oficjalnej wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i społeczności szkolnej.
- Jesteśmy szkołą promującą wartości patriotyzmu. Krzysztof Kamil Baczyński jest nam bardzo bliski. Był młodym człowiekiem, niewiele starszym od naszych uczniów. Dlatego tak bardzo dobrze go rozumieją. I kiedy zapytaliśmy ich trzy lata temu, jakie wartości, które kultywował Krzysztof Kamil Baczyński, są bliskie naszym uczniom, mieliśmy obawy. Może pieniądze? Może sława? Instagram? Nie. Oni powiedzieli patriotyzm, miłość, przyjaźń, odwaga. Byliśmy z nich bardzo dumni, więc wiem, że Krzysztof Kamil Baczyński to patron bliski naszej młodzieży - podkreśla Beata Falińska, dyrektor VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Radomiu.
Na muralu oprócz wizerunku poety znalazł się cytat "Trzeba uważać: czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia", który pochodzi z "Elegii codziennej".
- Wybór cytatu jest nieprzypadkowy. Jest częścią koncepcji pracy naszej szkoły oraz nawiązuje do tragicznych czasów wojny. Refleksje nad ulotnością chwili, wolności, pokoju i bezpieczeństwa nie są obce i we współczesności. Przedstawiony budynek Prudential jest znakiem zniszczonej stolicy z czasów powstania warszawskiego - tłumaczy Agnieszka Brzeska-Pająk, nauczycielka historii.
W radomskiej przestrzeni miejskiej to pierwszy mural nawiązujący do tematyki powstania warszawskiego. Radomskie liceum jest jedną z trzech placówek w Polsce, które zostało nagrodzone w konkursie "Dumni z Powstańców Warszawskich".
- Gratuluję wam bardzo serdecznie tego, że stanęliście do rywalizacji, że ją wygraliście i że Baczyński jest jeszcze bardziej obecny w VII liceum. Życzę wam w tym roku szkolnym jeszcze więcej pomysłów, jeszcze więcej takich projektów, które będą miały taki finał jak ten - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.
Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
- Byłam też w komisji konkursowej, patrzyłam na ten projekt, jednak obserwując go na ekranie monitora, było to coś zupełnie innego, niż jak dzisiaj widzę go z takiej perspektywy. Cieszę się, że odsłaniamy go w Radomiu, w otwartej przestrzeni, gdzie będzie dostępny zarówno dla nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, jak i dla lokalnej społeczności - mówi Katarzyna Kaźmierczak z Ogólnopolskiej Kampanii "BohaterON".
Swoimi refleksjami podzielił się również wicewojewoda Patryk Fajdek.
- Pierwsza, że pokój nie jest dany raz na zawsze, że o pokój trzeba dbać, że pokój trzeba pielęgnować. Druga to hasło wielu organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych – nigdy więcej wojny, nigdy więcej cierpienia, nigdy więcej głodu, zniszczenia, śmierci. Dlatego cieszę się, że społeczność liceum Baczyńskiego pielęgnuje tę pamięć i dba o to, żeby nigdy więcej nie było wojny - powiedział wicewojewoda.
Mural kosztował 72 tys. zł.