Konieczność zaprojektowania fotela, na którym podczas ŚDM na Tauron Arenie miał siedzieć Ojciec Święty, pojawiła się w trakcie dopinania kwestii organizacyjnych.
Skąd pomysł na projekt?
Swoje propozycje zgłosiło kilka Rad Rycerzy Kolumba, ale to projekt radomski uznano za najlepszy. - Zamówiliśmy dwa identyczne fotele. Jeden stanął na scenie na Tauron Arenie, drugi w apartamencie przygotowanym dla papieża - mówi ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze i kapelan radomskich Rycerzy Kolumba.
- Projekt fotela został oparty na wzorze bocznej części ław z naszego kościoła. Szkic jest mojego pomysłu, ale powstał we współpracy ze stolarzami, którzy robili dla nas te ławy. Do szkicu zostało dołożone logo oraz hasło ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.
"Pod pachę" i do autokaru!
Jak dodaje z uśmiechem proboszcz, fotel z Tauron Areny został zabrany zaraz po zakończeniu ŚDM i zaniesiony wprost do autokaru. - Nie mogliśmy czekać, aż scena zostanie rozebrana, dlatego w asyście organizatorów ŚDM zabraliśmy go ze sobą. Przyjechał z nami do Radomia i od niedzieli w nocy znajduje się w naszej parafii w sali Rycerzy Kolumba. Drugi, identyczny fotel, trafi do Rycerzy Kolumba w Stanach Zjednoczonych.
- To wyjątkowa okazja, choć my traktujemy to jako pewnego rodzaju nagrodę za całe zaangażowanie i trud, jaki włożyliśmy w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. To była wytężona praca i zaangażowanie wielu osób.
Dodajmy, że w organizację ŚDM w Krakowie zaangażowanych było 120 Rycerzy Kolumba z całej Polski, ale to połowę z nich stanowili wolontariusze z radomskiej parafii.
Wytężona praca przed i w trakcie ŚDM
Rycerze Kolumba w Radomiu działają już od 10 lat. W przygotowaniach tegorocznych Światowych Dni Młodzieży wzięło udział kilkadziesiąt osób. - Na krakowskiej Tauron Arenie pracowaliśmy razem z amerykańskimi Rycerzami Kolumba tworząc centrum ewangelizacyjne dla młodzieży anglojęzycznej. Pracowaliśmy także na stadionie Cracovii, gdzie w polskich katechezach uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Także w centrum powołaniowym, gdzie można było zapoznać się z działalnością wszelkich zakonów i zgromadzeń katolickich. Rycerze pracowali ponadto w namiocie adoracji.
"Bilet dla brata"
Włączyli się również w akcję „Bilet dla brata”, która polegała na zbiórce funduszy na dofinansowanie przyjazdu młodych chrześcijan z terenu byłych republik radzieckich na ŚDM w Krakowie. Środki finansowe na ten cel zostały zebrane m.in. poprzez licytacje, ofiary od parafian czy organizację czterech koncertów.
- Postanowiliśmy wesprzeć osoby z Ukrainy, ale takie, które bez naszej pomocy finansowej nie mogłyby wziąć udziału w ŚDM. Udało się nawiązać kontakt z ordynariuszem z Charkowa i Zaporoża. Początkowo mieliśmy gościć 52 osoby z tamtych regionów, ale okazało się, że część osób, która mieszka na terenie okupowanym, ma dokumenty Republiki Donieckiej. Oficjalnie nie ma takiego kraju, więc nie mogli oni uzyskać wizy do Polski. Ostatecznie przyjechało 42 osoby. Na czas ŚDM gościli u rodzin z naszej parafii.
Wkrótce także radomianie będą mogli zobaczyć, jak prezentuje się mebel, na którym podczas ŚDM siedział Ojciec Święty. - Już w tę sobotę zostanie on przeniesiony z sali Rycerzy Kolumba do prezbiterium. Obecnie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona jest budowa. Trwają prace wykończeniowe m.in. przy posadzkach czy uzupełnianiu wyposażenia świątyni. Po zakończeniu budowy, fotel na stałe zostanie wkomponowany w przestrzeń prezbiterium. - Kiedy to nastąpi, zależy od funduszy. Nie wiemy jeszcze jaką będzie pełnił funkcję, czy będzie to miejsce przewodniczenia i będzie używany czy zostanie w jakiś szczególny sposób wyeksponowany, ale nie będzie do użytku.