Członkowie Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Biednym i Chorym, wśród których była liczna grupa lekarzy, udzielali bezpłatnych porad medycznych ubogim Żydom. Potrzebującym rozdawano także lekarstwa i żywność, opał i odzież, przygotowywano dla nich paczki z okazji żydowskich świąt. Możliwe było również udzielenie zapomogi finansowej. W 1931 roku Ezra otworzyła bezpłatną kuchnię dla biednych i bezrobotnych oraz dla żydowskich dzieci. Jeśli te ostatnie były chore, mogły dzięki stowarzyszeniu wyjechać na bezpłatne kolonie lecznicze w Busku-Zdroju. Myślano nawet o zakupieniu w tym mieście budynku na potrzeby najmłodszych. „Niezależnie od powyżej wymienionych stałych form pomocy okazywanej przez nasze Stowarzyszenie, we wszystkich wypadkach wymagających wyraźnej interwencji i pomocy instytucja nasza zawsze udzielała pomocy tym, którzy widzieli w niej ostatnią deskę ratunku” - zapisano w sprawozdaniu Ery za rok 1931/1932.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-pomnik-katynski/86882
W początkowych latach działalności radomskie stowarzyszenie wspomagał znacząco, założony w 1914 roku, American Jewish Joint Distribution Committee (Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy). Po wstrzymaniu wsparcia w drugiej połowie 1932 roku sytuacja materialna Ezry pogorszyła się znacznie. „Pomoc z Ameryki ustała, rząd i samorząd cofnęły zapomogi, liczba ofiarodawców zmalała, a potrzebujących jest coraz więcej” - czytamy w sprawozdaniu.
Najbardziej aktywna była radomska Ezra w latach 20 i na początku 30. W 1929 roku liczyła ok. 600 aktywnych członków i była jedną z najbardziej znaczących żydowskich organizacji charytatywnych. W sprawozdaniu za rok 1931/32 możemy przeczytać, że jest już tylko ok. 150 członków; wśród nich m.in. Samuel Adler, Ignacy Levi, Henoch Wajntraub, Neum Szenderowicz, Icchak Grin, Chana Tajtelbaumowa.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-park-lesniczowka/86571
Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Biednym i Chorym Miasta Radomia „Ezra” zaprzestało działalności na początku okupacji niemieckiej w 1939 roku. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, w dawnej siedzibie Ezry przez krótki czas działała noclegownia dla wracających do Radomia Żydów. Budynek, w którym sto lat temu mieściło się Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Biednym i Chorym Miasta Radomia jest częścią Szlaku Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”.
Na podstawie informacji zawartych w „Encyklopedii Radomia” Jerzego Sekulskiego, Radom 2012