Potrzeba jednoznacznego ustalenia wyglądu herbu miasta związana jest z tym, że w rożnych dokumentach czy przestrzeni miejskiej spotykamy rożne jego warianty. Przez ostatni rok zbierał się więc specjalnie do tego celu powołany Zespół ds. Opracowania Systemu Znaków i Symboli Samorządowych miasta Radomia. Wydział Kultury Urzędu Miejskiego pracuje nad projektem uchwały powołującej nowy herb i system znaków miejskich. Ten projekt i projekty graficzne wszystkich znaków jeszcze w styczniu zostaną wysłane do Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Jeśli opinia będzie pozytywna, głos będą musieli zabrać radni. Chodzi nie tylko o herb miasta. Radom ma mieć też pieczęć miejską, insygnia Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej, banner i flagę stoliczkową.
Przypomnijmy, Radom od dwóch lat ma już swój hejnał. Jest to kompozycja „Alleluja” Mikołaja z Radomia. - Jeśli radni to zatwierdzą, to będziemy mieć nowy herb, ale też system znaków innych, pochodnych, co jest też bardzo ważne. Bo Radom nie ma flagi, banneru, pieczęci czy łańcucha Przewodniczącego Rady Miejskiej. My tego nie mamy jako jedno z niewielu polskich miast w ogóle - mówi Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/alleluja-hejnalem-radomia/62363
W 2018 r. Komisja Heraldyczna zdecydowała, że w przypadku istnienia kilku herbów w dziejach gminy, stosuje się ten najstarszy lub najdłużej związany z gminą albo ostatni pochodzący z okresu staropolskiego. W roku 2022 wykonano makrofotografię pieczęci z 1421 r. i to rozwiało wątpliwości dotyczące najstarszego symbolu Radomia. Na zlecenie władz miasta dr Giergiel opracował studium historyczno-heraldyczne herbu i przygotował też graficzne opracowanie symboli. Jego badania jasno wskazują, jak powinien wyglądać radomski herb.
https://dami24.pl/wiadomosci/retrospotkanie-45-nie-tylko-herb-i-flaga/25600
- Jak widać przez kilkaset lat radomianie trzymali się jednego symbolu. Oczywiście jest to sygiel czyli inicjał nazwy miasta. Nad którym jest korona królewska i właśnie to zestawienie, to jest całe godło. Nie tylko litera r, ale też korona. Czyli miasto założone przez króla pod królewskim patronatem, to było najważniejsze dla mieszkańców - mówi dr hab. Tomisław Giergiel z Instytutu Historii UMCS w Lublinie.
https://www.cozadzien.pl/radom/herb-miasta-wspolczesna-potrzeba/68989
Dr Giergiel opracował swoje studium tak by herb i nasze symbole samorządowe były zgodne z tradycją historyczną miasta, obowiązującym prawem oraz współczesną nauką heraldyczną. A obecny pozostaje z nimi w sprzeczności. Zawiera rycerskie labry, w tarczy umieszczono herb papieski, ma złą kolorystykę i nieprawidłowy kształt tarczy herbowej czy niepoprawnie umieszczoną koronę. Podczas wtorkowego Retrospotkania w Resursie można było poznać efekty pracy Dr Giergiela i ciekawą historię dziejów herbu Radomia.
https://www.cozadzien.pl/radom/sto-lat-bez-atestu-o-herbie-radomia-cz1/55802
https://www.cozadzien.pl/radom/sto-lat-bez-atestu-o-herbie-radomia-cz-2/55845